İsrail, çadır kampı yeniden vurdu: 21 kişi öldü

İsrail ordusu, Refah'ta Filistinlilerin barındığı bir çadır kampına yeniden saldırı düzenledi. Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırıda en az 21 kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin yaralandığını açıkladı.

DÜNYA 28.05.2024, 17:59 29.05.2024, 18:06 Buse Önder
İsrail, çadır kampı yeniden vurdu: 21 kişi öldü

İsrail ordusunun Refah'a yönelik saldırıları, uluslararası tepkilere rağmen hız kesmeden devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Refah'ın batısında yerlerinden edilmiş kişilerin barındığı çadırların bulunduğu bölgeye yönelik yeni bir saldırı düzenlediğini açıkladı. Bakanlık, bu saldırıda 21 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Güvenli bölgeye saldırı

Sağlık görevlileri ve bölge sakinlerinin ifadelerine göre, İsrail'in yeni saldırıları Refah'ın batısındaki Mawasi'de "güvenli bölge olarak belirlenen" insani yardım alanındaki yerinden edilmiş ailelerin çadırlarını hedef aldı.

Gazze acil yardım servisleri, İsrail'in Refah'taki sivillere güvenlik için taşınmalarını tavsiye ettiği kıyı bölgesi Mawasi'deki çadır kümesine dört tank mermisinin isabet ettiğini açıkladı.


Refahtaki çadır kampına yapılan ilk bombalı saldırıda diri diri yanan küçük çocuklar.

Çadır kampına ilk saldırı

İsrail savaş uçakları, daha önce de Uluslararası Adalet Divanı hükümlerini yok sayarak Refah'ın kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı çadırları bombalamıştı.

Bu saldırıda 45 kişi yaşamını yitirmiş, Refah operasyonunun eskisinden de yoğun şekilde devam etmesi uluslararası tepkileri beraberinde getirmişti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 26 Mayıs'ta "trajik bir kaza" yaşandığını ve ordunun soruşturma başlattığını duyurmuştu.

İsrail ordusundan açıklama

İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari, Refah'ta sivillerin ölmesine neden olan yangına neyin sebep olduğunun hala "belirsiz" olduğunu ifade etti.

Hagari, pazar gecesi Refah'a düzenlenen hava saldırısında kullanılan bombaların en küçük hava mühimmatları olduğunu belirtti ve "Saldırıda kullanılan bombalar 17 kilogramlık bombalardı, bizim mühimmatımız tek başına bu büyüklükte bir yangını tutuşturamazdı" dedi.

Yorumlar (0)