DSÖ'den şaşırtan maske uyarısı!

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), hasta olmayanların maske takmasının yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı mücadelede yarardan ziyade ek riskler getirebileceği uyarısında bulundu.

DÜNYA 31.03.2020, 07:00 31.03.2020, 07:06
DSÖ'den şaşırtan maske uyarısı!

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), ağız koruyucu maskelerin genel kullanımının yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasına karşı verilen mücadeleye bir yararının bulunmadığını kaydetti.

"Hasta değilseniz masek takmayın"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO) Acil Yardımlar Direktörü Michael Ryan, maske kullanımının bir getirisi olduğuna dair bir işaret bulunmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Daha ziyade maskenin yanlış bir şekilde çıkarılması yoluyla enfekte olunabileceğini ve bu durumda maskenin ek riskler yarattığını" kaydetti. Ryan, "Bu nedenle tavsiyemiz, kendiniz hasta değilseniz maske kullanmaktan kaçınmanız."

Maske kullanımı yeni tip koronavirüsle (Covid-19) ilgili en tartışmalı konular arasında yer alıyor. Avusturya Pazartesi günü süpermarketlerde alışveriş sırasında maske takma zorunluluğu getirileceğini açıklamıştı. Çekya da kamusal alanda maske kullanmayı zorunlu hale getirmişti.

Yorumlar (0)
24
açık