Dikkat çeken analiz: Putin'e 'Bunlar işe yaramıyor' baskısı vardı!

Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu, Rusya'da hükümetin istifa etmesi ve yerine gelen isime ilişkin dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Hacıoğlu, "Son 3-4 yıldan bu yana halkta Medvedev hükümetine yönelik bir memnuniyetsizlik vardı. 'Bunlar işe yaramıyor, hükümeti değiştir' diye Putin'e bir baskı vardı." dedi. 

DÜNYA 16.01.2020, 11:32
Dikkat çeken analiz: Putin'e 'Bunlar işe yaramıyor' baskısı vardı!

Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in görevi bırakması ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in boşalan başbakanlık koltuğuna Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin'i önermesine ilişkin açıklamada bulundu.  

Hacıoğlu, son 3-4 yıldan beri halk arasında Medvedev hükümetine yönelik bir memnuniyetsizliğin olduğunu kaydederek, "Medvedev daha ılımlı, daha liberal tarafın temsilcisi olarak görülüyordu. 'Bunlar işe yaramıyor, hükümeti değiştir' diye Putin'e bir baskı vardı." dedi.

"Yeni atanacak kişi teknokrat bir isim"

Uzun zamandır bu konunun Rusya ve Moskova'da tartışıldığını belirten Hacıoğlu, "Bunu niye şimdi yaptı sorusuna yanıt ararsak; yeni atanacak Başbakan biraz teknokrat bir isim. Aslında bu isim Putin'in kemer sıkma politikası istediğini gösterdi." ifadelerini kullandı. 

"KİT'lerde yolsuzluk olduğu söyleniyor"

Hacıoğlu, Rusya'da ekonominin yüzde 70-75'inin KİT'lerin (Kamu İktisadi Teşekkülleri) elinde olduğunu aktararak, "Bunların içinde epeyce yolsuzluk olduğu söyleniyor. Ve yeni başbakanın da bu KİT'lere çeki düzen vereceğine dair bir algı var." diye konuştu.

Ne olmuştu?

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte canlı yayına katılan Başbakan Dmitriy Medvedev, hükümetin istifa edeceğini duyurmuştu. 

Medvedev'in başbakanlık yerine "güvenlik konseyi başkan yardımcılığı" görevini üstleneceği ifade edilmişti. 

Putin, Medmedev'in istifası üzerine boşalan başbakanlık koltuğuna Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin'i önermişti. 

Kremlin'in yaptığı açıklamada, "Başkan Vladimir Putin, Mihail Mişustin ile toplantı yaptı ve kendisine başbakanlık görevine geçmesini önerdi. Olumlu yanıt alan Putin, Mişustin’in başbakanlık görevine adaylığını (Rusya parlamentosunun alt kanadı) Devlet Duması’nın onayına sundu." ifadeleri kullanılmıştı. 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu