"Darbecilere dünyayı zindan ettik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 yılı değerlendirme toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Darbecilere dünyayı zindan ettik, terör koridorunu boşalttık. Şimdi yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz" dedi.

GÜNDEM 16.01.2020, 11:27 16.01.2020, 13:48
"Darbecilere dünyayı zindan ettik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Bakanlıkların ve kurumların faaliyetlerini yakından izliyoruz. Aksaklıklara ve sorunlara karşı hızlıca hareket ediyoruz. 2001 yılında 2023 hedeflerimizi sunduk. Türkiye'nin 2023 yürüyüşü içeride ve dışarıda pek çok kesimi rahatsız etmiştir. Ülkemize yönelik saldırılar artmış ve çeşitlenmiştir. Bu kesintisiz saldırı döneminin amacı ülkemizi 2023 hedeflerinden alıkoymak olduğu açıktır. Bu saldırıların hepsini de boşa çıkardık. Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik, meydanı darbecilere bırakmadık. Ekonomik tetikçilere teslim olmadık. Hepsinin üstesinden gelmeyi başardık."

"Tarih yazacağız"

"2019 yılı tüm sıkıntıları hissettiğimiz yıl oldu. 2019 bir yıkılış ve teslim oluş yılı olarak öngörülmüştü. Biz 2019 yılını tekrar yükseliş yılı haline dönüştürdük. Terör örgütlerini sınırlarımızdan uzaklaştırdık. Darbecilere dünyayı zindan ettik. terör koridorunu boşalttık. Şimdi yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Bu büyük milletin istiklali ve istikbali için destan yazmaya devam edeceğini göstereceği bir yıla giriyoruz. Türkiye'nin tökezlenmesini bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz. Kendimizi muhasebeye çekmeye devam ediyoruz. Yaptığımız değerlendirmede sorunların, eski sistemin alışkanlıklarından kaynaklandığını gördük. Tıkanıklık noktalarını çözecek bir dizi tedbiri hayata geçirmeye başladık. Önümüzdeki dönemde ilgili orta ve uzun vadeli planları hazırladık."

"2019 yılı zor ama verimliydi"

"Geçtiğimiz yılı zor ama verimli çalışmalarla kapattık. 2019 yılı bin 161 eylemi tamamladık. Bütçe konusundaki tüm sıkıntılara rağmen ilk yarısında yüzde 98, ikinci yarısında da yüzde 89 gerçekleşme oranı yakaladık. 68 milyar lira bütçe kullandık. Öğretmen sayısını 652 bin ilaveyle 947 bine çıkardık. Derslik sayısını 589 bine yükselttik. Üniversite sayısını 207'ye, akademik personel sayısını 169 bine ulaştırdık. Üniversite öğrenci sayısı ile 8 milyona tırmandı."

Sağlık

"Sağlık. en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Ülkemizde sağlık sistemi tüm dünyaya örnek olacak şekle geldi. En büyük yatırımlarımızı sağlık alanında yaptık. Kişi başı sağlık harcamasını 19 liradan 140 liraya çıkarırken, vatandaşlarımızın harcamasını yüzde 20'den yüzde 17'ye gerilettik. 2019'da anti serum üretimine başladık. Sağlık turizmi için ülkemize gelen hasta sayısı 470 bine ulaştı. Bu sayı önce 750 bine ardından 1,5 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz. Yurtdışında 20 teşhis merkezi kuracağız. Tütün mamulleriyle mücadele kapsamında tek tip sigara paketi uygulamasıyla 7'nci ülke olduk."

Adalet

"Mevzuattan altyapıya, yargı bağımsızlığına kadar önemli mesafeler kat ettik. Hakim-savcı sayımızı 20 bin 629'a çıkardık. Mahkeme sayılarını yüzde 82 artırdık. Yargının işleyişini kolaylaştırdık. İstinaftan ihtisaslaşmaya, HSK'dan askeri mahkemelerin kaldırılmasına kadar pek çok tarihi reform yaptık. Yargı Reformu Strateji Belgesini mayıs ayında milletimizle paylaştık. Hazırlanan 1. Yargı Paketi Meclis'te kabul edildi. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine seri muhakeme usulü ve basit yargılama adı altında iki uygulama kazandırdık. İkinci yargı paketini birkaç hafta içinde Meclis'e getiriyoruz."

Güvenlik

"Ülkemize saldırıması için beslenen ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, ezeceğiz. Terör örgütüne katılım durma noktasına geldi. 15 Temmuz'da milletimize kurşun sıkan FETÖ'yü devlet kurumlarından temizleyene kadar mücadelemiz sürecektir. DEAŞ, El Kaide ve diğer terör örgütlerine karşı operasyonlarda 388 terörist etkisiz hale getirilmiştir."

Ulaştırma ve altyapı

"250 milyarın üzerinde yatırım yaptık. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 27 bin km'ye çıkardık. Cumhuriyet tarihi boyunca 6 bin km bölünmüş yol yapılmıştı. Çevre düzenlemesiyle görüntüyü de bambaşka hale getireceğiz. Bu yollar ülkemizdeki trafiğin yüzde 82'sine hizmet veriyor. Yol medeniyettir, su medeniyettir. Eğer medeniyseniz yolunuz, suyunuz olacak. Bunlar yoksa medenilikten kimse bahsetmesin. Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 71 azaldı. Her türlü tedbiri alıyoruz. Yol çevrelerine 68 milyonu aşan ağaç diktik.Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz. Yarım asır önce Boğaziçi Köprüsü için 'felaket' diyen zihniyet şimdi de aynısını söylüyor. Karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğu konusunda bilgileri yok. Ne rakam, ne gösterdikleri yerler doğru. İstanbul Boğazı yaklaşık 45 bin geminin geçtiği, insan baskısının arttığı bir yere dönüştü. Tek çare alternatif bir su yolu inşa etmektir. Bu kanal büyükşehir belediye başkanlığından beri savunduğumuz bir projedir."

"İstanbul Havalimanı 1'inci fazını açtık. İç hatta 12,5 milyona yakın, dış hatta 39,5 milyona yakın 51 milyonu aşkın trafiğine ulaştı. ilk etabının ikinci fazını da haziran ayında hizmete açmayı planlıyoruz. 

Ülkemizin uydu haberleşmesini artırmaya, Türksat 5A ve 5B uydularımızın üretimine başlattık. Türksat 5A'yı üçüncü çeyrekte fırlatacağız. Türkiye haberleşeme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacak. 45 milyon kullanıcı e-devlet sayesinde güvenli erişim sağlıyor. Yerel yönetim hizmetleri başta olmak üzere tüm hizmetlerin entegre edilmesi çalışmalarına devam ediyoruz."

Sıfır atık projesi 

"Bayındırlıkta yerleşim yerlerimizin tamamını insanlarımızın ihtiyacına uygun dönüştürmeyi düşünüyoruz. Tüm projeler için 16 milyar liralık yatırım yaptık. Ülkemizin tamamında 1,330 milyon konutu dönüştürdük. 53 ilde 240 riskli alanda çalışmalar sürüyor. 5 yıl içinde dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut var. 50 bin sosyal konutun inşasına başladık, 2020 için de 100 bin sosyal konut için başvurular tamamlandı. 1 milyonun üzerinde talep geldi. Sağlıklı ve kimlikli sosyal konut projelerimizi gerçekleştireceğiz. 81 ilde millet bahçesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yıl 38 ilde daha millet bahçelerimizi vatandaşlarımıza sunuyoruz. Sıfır atık projesi 25 kurum binasına uygulanıyor. Proje sayesinde 4 milyon tonun üzerinde atığı geri dönüşüme kazandırdık. Plastik poşet kullanımında yüzde 78 azalma oldu. Zorunlu depozito uygulamasına da başlıyoruz. 17 yılda Cumhuriyet tarihinde yapılanları aşan başarılar yakaladık. Kurulu gücümüzü 91 bin 267 mv yükselttik. Son 2 yılda enerjinin yüzde 73'ü yenilenebilir enerjiye bağlı. Bizden önce hiç olmayan güneş enerji santrali gücü 5 bin mv'ı buldu. Rüzgar enerjini 7 bin mv'a yükselttik."

"TürkAkım'ın vanalarını açtık"

"Doğalgaz depolama kapasitemizi 11 milyar metreküpe çıkarıyoruz. Rusya'dan gelene doğalgazı Karadeniz'in altından ülkemize getiren, oradan da Avrupa'ya ulaşacak TürkAkım'ın vanalarını açtık. TANAP ile Türkiye'yi üç kıtanın enerji merkezi haline getirmek için önemli adımlar attık. 2019'da hizmete sunduk. Akkuyu'nun inşası da sürüyor. Bor madenini ileri teknoloji ile işlemeye önem veriyoruz. 2002 yılında 201 milyon dolar gelir sağlanırken, bu yıl 820 milyon doları hedefliyoruz. Artık bunda milyarlarca doları yakalamalıyız."

Doğu Akdeniz

"Doğu Akdeniz'i yakından takip ediyoruz. Türkiye ve KKTC'yi dışlama girişimlerine izin vermeyeceğiz. Hem çıkarlarımızı hem de soydaşlarımızın haklarını korumakta kararlıyız. Sondaj gemilerimiz Fatih ve Yavuz faaliyetlerini sürdürdü. Gemilerimizin güvenliği deniz kuvvetlerimiz tarafından sağlanıyor. Hayvancılık desteklerimiz 60 kat artışla 33 milyar lirayı buldu. 6,6 milyar lira hayvancılık desteği vereceğiz. Et ithalatını daha da azalatacağız ve 2022 yılında sıfırlayacağız." 

Tarım ve Orman

"Çiftçilerimize bugüne kadar 138 milyar lira tutarında destek verdik. Ziraat Bankası geri ödemede sıkıntı yaşayan çiftçilerimize 5 yıla kadar vadelendiriyor. Tarımsal ihracatımızı 17 milyar dolara yükselttik. Tarımda dış ticaret fazlamız 4,8 milyar dolara ulaştı. Tohum üretimimiz 145 bin tondan 1 milyon tonu geçti. Tohum ihtiyacımızın yüzde 96'sını yerli olarak sağlıyoruz. Ülkemizin orman varlığını 1,8 milyon hektar artırdık. Heyelandan dolayı toprak kaybı miktarını 154 milyon tona düşürdük. 11 Kasım'ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan ettik. 13,8 milyon fidanı toprakla buluşturduk."

Sosyal Hizmetler

"Aile, sosyal destek programı kapsamında 2,1 milyon haneye ulaştık. 21 bin yaşlı vatandaşımızın günlük bakımlarını ve temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kadının her alanda korunarak güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Kurs ve programlarla 261 bin kadına ulaşacağız. 6 bin aile ve 7 binin üzerinde çocuğumuzu sıcak bir yuvaya kavuşturacağız. Devlet korumasında yetişen gençlerimizin sayısı 29 bini buldu."

"2016 yılından bu yana asgari ücret desteğini bu yıl da sürüdüreceğiz. Kadın-genç istihdamında teşvik süresini 18 aya çıkardık. İmalat ve bilişim sektöründe çalışanlara 2558 lira, diğer sektörlere 958 lira prim desteği sağladık. Yeni ekonomi programına göre istihdamı 3,2 milyon kişi artırarak işsizliği 9,8'e indirmeyi hedefliyoruz. Emekli maaşlarını insani düzeye çıkardık. Hiçbir emekli maaşının 1000 liranın altında kalmamasını biz sağladık. Emeklilik sonrası çalışmaya devam edenlerin kesinti oranını önce düşürdük, sonra kaldırdık."

Gençlik ve Spor

"Gençlerimizin her alanda kişisel gelişimlerini desteklenmesini sağladık. Daha fazla spor tesisi, kütüphane buluşturmak için imkanları seferber ediyoruz. Gençlik merkezi sayımızı 321'e spor tesis sayısı 3708'e çıkardık. 15 yeni spor tesisini daha hizmete açıyoruz.

Madalya sayısını 1481 binde 6256'ya yükselttik. Siyasette, bürokraside gençlere daha fazla görev vererek, güvenimizi gösterdik. 2019 yılını Gönüllülük Yılı ilan ettik. Tüm gençlerimizi sivil toplum faaliyetlerine teşvik ettik."

Kültür ve Turizm

"2019 yılını rekorlarla kapattık. 2019'da ziyaretçi sayısı yüzde 12 artarak 51,5 milyonu buldu. Tesis sayımızı 4761'e çıkardık. Belediyelerimize yapacakları çevre düzenlemesi için 2019'da 2 milyar liralık destek verdik. Mavi bayrakta dünyada üçüncü olduk. Tanıtımın devletin desteği ile özel sektör tarafından yapılacak yapıyı oluşturduk. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kütüphaneyi yakında hizmete sunuyoruz. 2020 sonuna kadar 10 kütüphanemiz daha millet kıraathanesi şekline dönecek. Göbeklitepe'yi ziyarete açtık. 154 müzeyi yeniledik, 57 müzeyi hizmete açtık. Yeni AKM'yi 2020 sonuna kadar tamamlıyoruz. Geçtiğimiz yıl, 18 vakıf-kültür varlığının yenilenmesini tamamladık. Dizi sektörümüz 2019'daki 350 milyon dolarlık ihracatla ABD'nin ardından dünyada ikinci sırada yer alıyor."

Ekonomi

"Ekonomi daima önceliklerimizin başında yer almıştır. Türkiye'yi bir üst seviyeye yükselttik. milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolarlara kadar çıkararak 4 kat artırdık. Son yıllardaki saldırılarla göstergeler bir parça gerilese de hedeflerimizden asla vazgeçmedik. Kararlı ve güçlü bir duruş sergileyerek 2019'da tekrar yükselişe geçtik. Döviz kurunu istikrarlı bir çizgiye oturttuk. Faizin aşağı inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik, indi, iniyor ve bugün de açıklama yapılacak. 2003 yılından önce yıllık enflasyon ortalaması yüzde 68,7 seviyesindeyken, 2003'ten bu yana 10,3 olarak gerçekleşti. 2019 enflasyonu da 11,8 ile bu genel görünümün çok dışında kalmadı. Yeni ekonomi programında enflasyonun yüzde 8,5'a, program sonunda yüzde 4'lere düşmesini bekliyoruz. Firmalara 48 milyar liralık kredi imkanı sunduk."

Yorumlar (0)
17
az bulutlu