Çin'den şok eden "sosyal mesafe" açıklaması

Yeni tip koronavirüsün ayakkabı tabanlarında da yaşayabildiğini saptayan Çinli bilim adamları, bunun sağlık personeli tarafından hastane içine ve çevresine taşınabileceği uyarısında bulundu. Uzmanlar, ayrıca sosyal mesafenin en az dört metre olması gerektiğini belirttiler.

DÜNYA 15.04.2020, 08:30
Çin'den şok eden "sosyal mesafe" açıklaması

Çin’de yapılan yeni araştırmalara göre Sars-CoV-2 virüsünün maksimum iletim mesafesi dört metreye kadar çıkabiliyor. Uzmanlar, bu tespitten dolayı sosyal mesafenin en az dört metre olması gerektiğini kaydediyor.

Ayakkabı tabanlarında kolaylıkla yaşıyorlar

Yine araştırmaya göre yeni tip koronavirüs ayakkabı tabanlarında yaşayabiliyor ve sağlık personeli tarafından hastane içine ve çevresine kolaylıkla taşınabiliyor. Vuhan’daki Huoshenshan Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tıbbi personel tabanından alınan örneklerin yarısının Sars-CoV-2 için pozitif test edildiğini duyuran Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, virüsün zeminlere, çöp kutularına, bilgisayar mouselarına ve hasta yatağı korkuluklarına yaygın olarak dağıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Plastik ve çelikte 3 gün

Raporda ayrıca kişilerin Covid-19 (yeni tip koronavirüs) hastalarını içeren koğuşlardan çıkmadan önce ayakkabı tabanlarını dezenfekte etmeleri şiddetle tavsiye edildi.

Geçen ay, New England Journal of Medicine’de yayınlanan  bir araştırmada yeni tip koronavirüsün (Covid-19) plastik ve çelik gibi belirli yüzeylerde üç güne kadar yaşayabileceği ifade edilmişti.

Yorumlar (0)
16
açık