Çin'den "Soçi mutabakatı" açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı, "Çin tarafı, Türkiye-Rusya anlaşmasının bölgedeki tansiyonun daha da düşmesi konusunda faydalı olmasını umuyor" değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYA 23.10.2019, 14:31
Çin'den "Soçi mutabakatı" açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusunda Soçi'de varılan mutabakatın bölgede gerilimin daha da düşmesi konusunda faydalı olmasını umduklarını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Çin'in başkenti Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’nın Soçi kentinde Suriye konusunda vardıkları mutabakata ilişkin, "Çin tarafı, Türkiye-Rusya anlaşmasının bölgedeki tansiyonun daha da düşmesi konusunda faydalı olmasını umuyor." dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ilgili tüm tarafların Suriye’nin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne samimiyetle saygı gösterilmesi ve korunması, Suriye sorunun siyasi çözümünün gelişme kaydetmesine ilişkin şartların oluşması konusunda birlikte çaba harcamasını beklediklerini vurgulayarak, terörizmle kararlı şekilde mücadele edimesi konusunda birleşilmesini umduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Suriye'nin kuzeyine ilişkin 10 maddelik mutabakat metni üzerinde anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Yorumlar (0)