Çarşafla belirlenen 86 kurban!

Prijedor'daki 1775 Sırp'ı bir ay içinde silahlandıran Sırp kökenli Simo Drljaca, Sırp olmayanların evlerine çarşaf asmasını istedi ve o evlerde katliam yaptı.

DÜNYA 20.07.2019, 12:51
Çarşafla belirlenen 86 kurban!

1992-1995 yılları arasında cereyan eden Bosna savaşında  ülkenin kuzeyindeki Prijedor şehri ve civarında Sırplar tarafından acımasızca katledilen 86 kurban için toplu cenaze töreni düzenlendi. Törenin ardından 86 kurban toprağa verildi.

Savaştan yıllar sonra cesetlerine toplu mezarlarda ulaşılan ve kimlik tespiti yeni tamamlanan kurbanlar, sevdiklerinin gözyaşları ve duaları eşliğinde son yolculuklarına uğurlandılar.

86 kurban, Prijedor'daki Vedro Polje Stadı'nda düzenlenen toplu cenaze töreninin ardından kendi köylerindeki mezarlıklara defnedildiler.

"Kimse hiçbir şey olmamış gibi yaşama lüksüne sahip değil"

Cenaze töreninde konuşma yapan Prijedor Başimamı Husein Velic, bugün toprağa verilen 86 şehidin, hakikatin şahitleri olduklarını belirterek, "Tüm bu yaşananların ardından kimse hiçbir şey olmamış gibi yaşama lüksüne sahip değil. Boşnaklar kindar insanlar değillerdir fakat 1992-1995'te kendilerine yapılanları asla unutmayacaklardır." değerlendirmesinde bulundu.

86 kurbanın yakınları adına konuşan Zijad Bacic, kendisinin de Prijedor'daki işkencelere maruz kaldığını ifade ederek, "Ben savaşta annemi, iki erkek ve iki kız kardeşimi kaybettim. Buna rağmen her yıl barış mesajları dillendiriyorum. Prijedor'da ortak bir yaşam sürebilmemiz için bizlere toplu mezarların yerlerini söylemeleri gerekir." şeklinde konuştu.

Bugünkü cenaze törenine katılanların hakikat ve adalet arayışı içerisinde olduğunu hatırlatan Bihac Müftüsü Mehmed Kudic de defnedilen kurbanların birçoğunun cesedine Koricani kayalıklarında bulunan toplu mezarda ulaşıldığını hatırlattı.

En genci 19 yaşında

Huzura kavuşan 86 kurbanın en genci öldürüldüğünde 19 yaşında olan Samir Garibovic, Emin Djonlagic ve Suad Klajic, en yaşlısı ise öldürüldüğünde 61 yaşında olan Becir Besic idi.

Bosna savaşı sırasında Prijedor'da ne oldu?

Dünyanın kulaklarını tıkadığı Bosna'daki savaşın yeni başladığı 1992 yılının mart ayında eski Yugoslavya'daki Devlet Güvenlik Teşkilatının (UDBA) başına getirilen Sırp kökenli Simo Drljaca, Prijedor'daki 13 polis karakolunda görev yapan bin 775 Sırp'ı bir ay içinde hızlı bir şekilde silahlandırdı.

102'si çocuk 3 bin 176 sivil

Alçak Sırp birlikleri, 29 Nisan gecesi o dönemde nüfusunun çoğunluğu Boşnak olan Prijedor şehrini kuşatıp ele geçirdi. Ağır silahlara sahip Sırp birlikleri, 23 Mayıs 1992 tarihinde Prijedor civarındaki köylere saldırdı. Prijedor ve civarındaki katliamda 102'si çocuk 3 bin 176 sivil yaşımını yitirdi.

Beyaz çarşaf astırdılar

Sırplar, 31 Mayıs 1992 tarihinde yerel radyolar üzerinden yapılan duyuruyla "Sırp olmayanların evlerinin pencerelerine beyaz çarşaf asmaları, sokağa çıkarken kollarına beyaz kurdele bağlamaları" talimatını verdi. İşgalci Sırpların talimatlarını yerine getirmek zorunda kalan Sırp olmayan siviller, bu yöntemle tespit edildi. Tespit edilenler, esir kamplarına götürülerek katledildi, işkence gördü, tecavüze uğradı.

30 bin sivil

Bosna savaşı yıllarında Prijedorlu yaklaşık 30 bin sivil, o dönemde Omarska, Keraterm, Kozarac, Trnopolje ve Manjaca'daki toplama kamplarına götürüldü. On binlerce kişi ise doğdukları topraklardan sürgün edildi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu