Brexit çocuk kitabı oluyor

Brexit sürecinde neler olduğunu soran çocuklarına İngiltere’nin mevcut durumunu açıklamakta zorlanan ailelerin imdadına bir kitap yetişti. Brexit sürecini hayvanların gözünden anlatan kitapta David Cameron domuz, Theresa May hamster, Boris Johnson ise sığır olarak resmedildi.

DÜNYA 28.10.2019, 15:31 28.10.2019, 15:34
Brexit çocuk kitabı oluyor

İngiltere’de karmakarışık bir hâle gelen Brexit süreci, bir çocuk kitabına da ilham verdi. Bu yeni resimli kitap, siyasetçilerin de içinden çıkmakta zorlandığı Brexit’i hayvanların gözünden anlatıyor. Dolayısıyla kitapta, sürecin önemli siyasi figürleri de çeşitli hayvanlarla temsil ediliyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, her üç aileden birinin (yüzde 32) Brexit’i soran çocuklarına yanıt vermekte zorlandığını ortaya koydu. Bu kitap da çocuklarına Brexit sürecini anlatmakta zorlanan ailelerin imdadına yetişiyor.

"Kitaptan Çıkmak İstiyorum"

Avrupa Birliği’nde ayrılmaya yapılan atıfla, "I Want to Leave the Book" (Kitaptan Çıkmak İstiyorum) adı verilen 32 sayfalık Richard David Lawman imzalı kitapta, Brexit sürecinin ilk mağduru eski başbakan David Cameron, "Percy Hogtrotter" isimli bir domuz olarak resmediliyor.

Süreç içinde istifaya sürüklenen bir önceki başbakan Theresa May bir hamster olurken, Brexit dümenini May’den devralan Başbakan Boris Johnson ise İngiltere’ye özgü Highland Sığırı olarak resmedilmiş.

Anahtar kavramlar için sözlük

Kitapta sürece dair anahtar kavramları anlayabilmek için bir de sözlük bölümü yer alıyor.

Kitabın yazarı Lawman, “Dört yaşında meraklı bir çocuğun babası olarak, mevcut siyasi durumu kızıma nasıl açıklayabileceğimi düşünmeye başladım. Cevap, bunu yapamayacağımdı” dedi.

Aslında kendi içinde yaşadığı ikileme yanıt olarak bu kitabı kaleme aldığını söyleyen Lawman, “Benim hissettiklerim toplumun bir yansıması. Daha genç nesillerin, Brexit’i tarihimizin önemli bir parçası olarak anlamaları gerekir. Anket yaptığımız insanların yüzde 89’u da bizim gibi düşünüyor." şeklinde konuştu.

Lawman, karmaşık meselelerin "sindirilebilmesi" ve daha rahat anlaşılabilmesi için bu yolu seçtiklerini ifade etti.

Kitabın, İngiltere’nin AB’den ayrılmayı hedeflediği 31 Ekim’de piyasaya çıkması planlanıyor.

Yorumlar (0)
18
açık