BM'den Barış Pınarı açıklaması!

BM Güvenlik Konseyi, Barış Pınarı Harekatı'nın "DEAŞ militanlarının kaçmasına neden olacağından derin endişe duyulduğunu" kaydetti.

DÜNYA 16.10.2019, 21:24
BM'den Barış Pınarı açıklaması!

BMGK, Avrupa Birliği üyesi Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya ve Belçika'nın talebi üzerine Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri kapalı oturumda masaya yatırdı.

Oturum sonrası BMGK adına ortak açıklama yapan konseyin ekim dönem başkanı Güney Afrika'nın BM Daimi Temsilcisi Jerry Matjila, "BMGK, BM'nin terör listesinde olan DEAŞ teröristlerinin kaçmasından ve insani durumun daha fazla kötüleşmesinden derin endişe duyuyor." diye konuştu.

ABD'li heyet ateşkes için geliyor

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye "harekatı derhal durdurması ve ateşkes ilan etmesi" çağrısını yaptı.

Craft, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile beraberindeki heyetin ateşkes için Türkiye'ye gittiğini aktardı.

Craft, Kürt nüfusun, Hristiyanlar da dahil dini azınlıkların ve sivil altyapının hedef alınmaması, insani krizin yaşanmaması gerektiğini belirtti.

Craft: "Güvenli şekilde gözaltında tutulmaları gerek"

5 AB ülkesi adına açıklama yapan Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, "Terörist savaşçıların terörist saflarına katılmalarını engellemek için güvenli şekilde gözaltında tutulmaları gerek. AB üyesi ülkeler mevcut durumu ele almak için DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyona bakanlar toplantısı çağrısı yapıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
20
açık