Avusturya'da hükümet düştü

Avusturya'da Başbakan Sebastian Kurz önderliğindeki hükümet güvenoyu alamadı. Hükümetin görevine son verildi.

DÜNYA 27.05.2019, 18:32 Hakan Öksüz
Avusturya'da hükümet düştü

Avusturya ulusal meclisindeki oturumda güven oyu alamayan Başbakan Sebastian Kurz liderliğindeki hükümet düştü.

Meclis genel kurulunda gerçekleştirilen özel oturumda, ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) ile birlikte Liste Jetzt'in de karşı oylarıyla Başbakan ve geçici hükümet güven oyu alamadı.

EYLÜL AYINDA SEÇİM VAR

Ülkede eylül ayında erken seçim yapılacak. 

Ulusal meclisin verdiği karardan sonra Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen'in ülkeyi seçime götürecek yeni bir başbakanı görevlendireceği tahmin ediliyor.

SAĞCI LİDER İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

Avusturya'da önceki hafta aşırı sağcı FPÖ eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache'nin 2017'de İspanya'nın İbiza Adası'nda bir Rus yatırımcıyla yaklaşan genel seçimlerde partisine yardım yapılması halinde bazı devlet ihalelerinin Rusya'ya verilmesi konusunda kolaylık sağlayacağı yönünde ifadelerin bulunduğu video kaydı basına sızmıştı. Bu video kaydı sebebiyle aşırı sağcı lider istifa etmişti.

Başbakan Kurz, Avustralya Halk Partisi (ÖVP) ve FPÖ koalisyonun bittiğini ve erken seçime gidileceğini duyurmuştu. Ardından Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, erken seçimlerin eylül ayında yapılması çağrısını yapmıştı.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu