Ateşi çıkan infaz ediliyor!

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) milyonlarca insanın kamplarda yaşadığı Suriye’de savaşın gölgesinde sessiz sedasız yayılıyor. Özellikle koronavirüste kaynak ülke durumunda bulunan İran’la üst düzey insan-milis trafiğinin yaşandığı Beşşar Esed rejimi bölgelerinde çok sayıda insanın Covid-19 sebebiyle öldüğü kaydediliyor.

DÜNYA 13.03.2020, 07:58
Ateşi çıkan infaz ediliyor!

Covid-19 haritasında Suriye'nin önlem almaya mutkedir tüm komşularında koronavirüs görülüyor ancak Suriye ile ilgili hiçbir veri bulunmuyor. Verinin olmamasının sebebi virüsün olmadığı anlamına gelmiyor. Bilakis virüsün yayılmaya en müsait olduğu bölge Suriye. Ancak savaş gölgesinde bunu tespit edebilecek ya da veri oluşturabilecek bir durum ve imkan bulunmuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman, Tartus, Lazkiye, Şam ve Humus’ta toplam 62 yeni tip koranavirüs (Covid-19) vakası olduğu bilgisini verdi fakat gerçek rakamların bunun çok üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Esed'den korkunç yöntemler

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman, koronavirüs bulaşanların İran ile Irak’tan gelen milis ve ziyaretçilerle temas kuran insanlar olduğunu fakat vakaların Esed rejimi tarafından gizlendiğini kaydetti. Bazı yerel kaynaklar ise Beşşar Esed’in koronavirüsle mücadelede korkunç yöntemler kulandığını ve bu yöntemleri benimsediğini ileri sürüyor.

Yüksek doz anestezi ile öldürüyor

İddialara göre Esed rejimi, Şam’daki el-Müçtehid ve el-Muvasa hastanelerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) olduğundan şüphelenilen hastaları "karantina imkanı bulunmadığı için" aşırı dozda anestezi vererek öldürüyor. Aynı kaynaklar, yaralı olarak hastaneye getirilen bir İranlı milisten koronavirüs kapmış iki hemşirenin de benzer yöntemle katledildiğini iddia etti.

Yeni Şafak gazetesi muhabirine konuşan bölge kaynakları, İranlı milislerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Deyrizor bölgesinde de Covid-19 (yeni tip koronavirüs) belirtileri taşıyan çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

Taziyeler de yasak

Tıbbi altyapı olmaması sebebiyle kesin tanı konulamadığı için ölüm raporlarına "akciğer iltihabı" ve "böbrek yetmezliği" gibi teşhis notları düşülüyor. Ayrıca bölgede yaşamını yitirenlere yönelik taziye merasimleri de yasaklandı. Diğer taraftan Suriye’den Pakistan’a giden 6 kişide Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) rastlanması dikkat çekti.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu