Akıncı Rumlardan ilaç yardımı istedi, kriz çıktı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında oluşturulan İki Toplumlu Sağlık Komitesi'nin talebi üzerine GKRY’den KKTC’ye yollanan ilaç ve ekipman büyük kriz yarattı.

DÜNYA 17.04.2020, 09:17 17.04.2020, 11:07
Akıncı Rumlardan ilaç yardımı istedi, kriz çıktı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında Covid-19 ile mücadelede ilaç ve ekipman krizi çıktı.

Adada ortak olarak oluşturulan İki Toplumlu Sağlık Komitesinin talebi üzerine 4 bin kişisel koruyucu ekipman ve 2 bin adet ilacın Lefkoşa Metehan Sınır Kapısından KKTC tarafına geçirilmesi tansiyonun yükselmesine sebep oldu.

KKTC Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada söz konusu ilaç ve ekipmanın GKRY tarafından yasal olmayan yollar ile KKTC’ye geçirildiği söylenerek, "Söz konusu ilaç ve ekipmanların yasa dışı olarak ülkemize sokulması ilgili makamlarca incelenecek ve gereği yapılacaktır." denildi.

Açıklamada, söz konusu ilaçların Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesince inceleneceğini, uygun görülürse depolarda olmasına ve gerekirse kullanılmasına müsaade edileceğini bildirdi.

Söz konusu yazılı açıklama şu şekilde:

"Cumhurbaşkanlığı çatısı altında faaliyet gösteren İki Toplumlu Sağlık Komitesi'nce Avrupa Birliği ve Rum Yönetiminden temin edildiği belirtilen bir miktar ilaç ve malzeme, bugün öğleden sonra yasal olmayan yollardan ülkemize geçirildi.

Şöyle ki; Bir ilacın veya sağlık malzemesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girebilmesi için önceden İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden izin alınması gerekir. İzin alındıktan sonra ise, söz konusu ilaç ve malzemeler için gümrük işlemleri yapılır. Bu olayda, bu iki yasal süreç de göz ardı edilmiş, Cumhurbaşkanlığı’nın talimatı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin olaya dahil edilmesiyle söz konusu malzemeler usulsüzce ülkemize sokulmuştur."

"Bu gelişmeler hükümetimizce değerlendirilmiş ve aşağıdaki hususların halkımızın bilgisine getirilmesi kararlaştırılmıştır.

  • Söz konusu ilaç ve malzemelerin yasa dışı olarak ülkemize sokulması ilgili makamlarca incelenecek ve gereği yapılacaktır.
  • Rum tarafındaki kişilerle temasın olması dolayısı ile söz konusu süreçte yer alanların karantinaya alınıp alınmayacağı Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle incelenecek ve gereği yapılacaktır.
  • Söz konusu ilaç ve malzemenin Covid-19 virüsü ile mücadelede kullanılıp kullanılamayacağı uzmanlarca ele alınacak, eğer bir sıkıntı yoksa söz konusu malzemenin depolarımızda bulunmasına ve gerektiğinde kullanılmasına izin verilecektir."
Yorumlar (0)
21
açık