ABD harekete geçti... Tarihte bir ilk!

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Ordusunun finans ağına zarar verebilecek bilgiler karşılığında 15 milyon dolar ödül verileceğini duyurdu.

DÜNYA 04.09.2019, 21:45
ABD harekete geçti... Tarihte bir ilk!

Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Ordusunun finans ağını deşifre etmek için konulan ödüle dair yazılı açıklama yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından nisanda "terörist gruplar" listesine alınan İran Devrim Muhafızları'nın ham petrol satışlarından kazandığı gelirlere vurgu yapılan açıklamada, grubun bu satışlardan elde ettiği gelirleri terör faaliyetlerinde kullandığı savunuldu.

İran Devrim Muhafızları'nın petrol ticaretini durdurmaya yardımcı olacak bilgiler karşılığında 15 milyon dolar ödül verileceği belirtilen açıklamada, İran'ın ABD'nin uyguladığı yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olan tüm uluslararası kişi ve şirketler hakkında verilen bilgilerin de ödül kapsamında değerlendirileceği kaydedildi.

"İlk kez bir devlet kurumunun faaliyetlerinin bozulması için ödül koyuyoruz"

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook da yaptığı açıklamada, "Tarihte ilk kez bir devlet kurumunun faaliyetlerinin bozulmasına yol açacak bilgiler için ödül teklif ediyoruz çünkü İran Devrim Muhafızları devlet kurumundan daha çok terörist bir grup olarak hareket ediyor. İran Devrim Muhafızları, Orta Doğu'da birçok vekil grubu eğitiyor, finanse ediyor ve silahlandırıyor. İran, bu gruplar üzerinden rejim sınırlarını genişletmek, kaos ve mezhep çatışması çıkarmak istiyor. Bu faaliyetleri bozmak için mevcut her diplomatik ve ekonomik aracı kullanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Adalet İçin Ödül Programı nedir?

ABD Dışişleri Bakanlığının Diplomatik Güvenlik Bürosu tarafından yönetilen Adalet İçin Ödül Programı, kurulduğu 1984'ten beri terör listesindeki isimlerin yakalanmasına yardımcı olacak bilgi veren 90'dan fazla kişiye 145 milyon doları aşan ödeme yaptı. 

Program, 1993'te Dünya Ticaret Merkezinin bombalanması olayında ceza alan Remzi Yusuf'un yakalanmasında da önemli rol oynamıştı.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu