ABD askerlerine göre o savaşlar gereksizdi!

Bir araştırmaya göre, eski Amerikan askerlerinin büyük kısmı, ABD'nin Irak ve Afganistan'da girdiği savaşların "gereksiz" olduğu fikrini paylaşıyor.

DÜNYA 11.07.2019, 00:57 Hakan Öksüz
ABD askerlerine göre o savaşlar gereksizdi!

ABD'li Pew Araştırma Merkezi, eski Amerikan askerlerinin "ABD'nin diğer ülkelerdeki müdahil olduğu savaşlara" dair değerlendirmeler yaptığı anketin sonuçlarını yayımladı.

Anket sonucuna göre, eski askerlerin yüzde 64'ü ABD'ye maliyetine bakıldığında bu ülkelerle girilen savaşların buna değmeyeceğini aktarırken, yüzde 33'ü ise gerekliliğini savundu.

Diğer taraftan kamuoyunun da görüşlerine yer verilen ankette benzer bir sonuç çıktı. Buna göre, halkın yüzde 62'si Irak savaşının, yüzde 59'u ise Afganistan savaşının gereksiz olduğuna işaret etti.

Irak ve Afganistan'ın yanı sıra, ABD'nin Suriye'deki varlığına ilişkin görüşlerin de sorulduğu ankette, eski askerlerin yüzde 42'si bunun gerekli olduğu cevabını verirken, yüzde 55'i de aksi yönde görüş belirtti.

Ayrıca her iki ülkedeki savaşlara katılan eski Amerikalı askerler, buralarda bulunmayanlara oranla bu savaşlara daha fazla karşı çıktı. 

Yorumlar (0)
-2°
kapalı