"Göktaşı düştü" iddialarına ilişkin beklenen açıklama!

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, dün Türkiye'nin doğusunda karşılaşılan görüntünün tipik bir göktaşı olduğunu kaydederek, "Tipik bir meteor olayı. Erzurum'dan Artvin'e doğru gittiği görülüyor, Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor." ifadelerini kullandı. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 28.05.2020, 10:38
"Göktaşı düştü" iddialarına ilişkin beklenen açıklama!

Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü ve Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, Türkiye'nin doğusunda göktaşı düştüğüne yönelik ihbarları yakından izlediklerini ve görgü tanıklarıyla da görüşmede bulunarak değerlendirme yaptıklarını söyledi. 

Doç. Dr. Ünsalan, "Korkacak bir şey yok, oldu bitti." ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:

"Tipik bir meteor olayı. Erzurum'a yakın bir yerden bahsediyoruz. Bir tepede büyük bir parlama görüyorlar. Erzurum'dan Artvin'e doğru gittiği görülüyor, Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor. İlk belirlemelerimize göre denize de düşmüş olabilir diye düşünüyoruz."

Meteor olayının küçük bir depremi tetikleyebildiğini belirten Doç. Dr. Ünsalan, "Arkasından da 2-3 dakika içinde de patlama sesi geliyor o da tipiktir. Hatta görgü tanıklarına sordum 'ufak bir yer sarsıntısı oldu mu' diye çünkü bu yer sarsıntısı da normaldir beklenen bir şey ama meteorun şiddetine büyüklüğüne göre ve yapısına göre de değişiyor. Küçük bir depremi tetikleyebiliyor. Olay bu şekilde gelişiyor." diye konuştu.

Doç. Dr. Ünsalan, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile irtibat halinde olduklarını, ellerinde bulunan video görüntülerini değerlendirmeye aldıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu