Soylu, yaya geçidinin tadını çıkardı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "44 bin ışıksız yaya geçidinin 20 bininde şu an görevdeyiz" dedi. Soylu, bir yaya olarak yaya geçidinin de tadını çıkardı.

YAŞAM 02.10.2019, 17:35
Soylu, yaya geçidinin tadını çıkardı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet yetkilileriyle birlikte Orhan Cemal Fersoy İlkokulu önü ve Akay kavşağındaki "yaya geçidi nöbetleri"ne katılarak kampanyanın amacı olan mesajı sürücülere verdiler.

Bakan Süleyman Soylu, ilk durağında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yayalara ilk geçiş hakkını veren kanunun 2018'in Ekim ayında Cumhurbaşka Erdoğan'ın onayıyla yürürlüğe girdiğini anımsattı. Söz konusu kanun değişikliği ile kavşaklarda ve trafik lambaları olmayan geçitlerde yayalara öncelik tanındığını belirten Bakan Süleyman Soylu, TBMM'ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) teşekkür etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ekim ayında çıkan kanun ve ondan sonraki süreçte yapılan denetimler, eğitimler ve farkındalık kampanyalarının sonucunda yılbaşından itibaren yaya geçitlerinde meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm oranlarının yüzde 34,5 azaldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Yaklaşık 6 bini okul önü olmak üzere, 20 bin yaya geçidinde yaya görselleri oluşturduk. 'Önce yaya, önce hayat' diyen ve sürücüleri dikkatli olmaya sevk eden hem de yayaya hakkını hatırlatan, farkındalık oluşturan bir süreci de özellikle yaya geçitlerinde hem okulların önünde hem kavşaklarda bu görsellerle beraber tamamlamaya çalışıyoruz.

Buradan tüm kaymakamlarımızdan ve valilerimizden özellikle istirham ediyorum. Bu yaya görsellerini tamamlayalım hem sürücü için uyarıcı bir etki ortaya koymaktadır hem de oradan geçen yayalar için yaya üstünlüğünü belirten bir anlayış getirmektedir."

Süleyman Soylu, öğrencilerin okuldan çıktıktan sonra kullanacağı yaya geçitlerinde görevliler olacağını ifade ederek, kurallara uymayan ve yaya geçitlerinde ilk geçiş hakkını yayalara vermeyen sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağı uyarısında bulundu.

Süleyman Soylu, "44 bin ışıksız yaya geçidinin 20 bininde şu an görevdeyiz." diyerek, Avrupa ülkelerindeki yayaların adımlarını attıklarında araçların durduğunu, Türkiye'de ise yayaların "cambazlık" yapmak zorunda olduğunu söyledi. Sürücülerden aceleleri bile olsa yavaş gitmelerini isteyen Süleyman Soylu, yavaş gittikleri takdirde en fazla 1-1,5 dakika gecikeceklerini hatırlattı.

Süleyman Soylu, yapılan çalışmalar sonucu, trafik kazalarındaki ölüm oranlarında, 2018 yılına göre, 9 ayda yüzde 30 azalmanın söz konusu olduğuna vurgu yaparak, "Bütün bunlarla ortaya koyduğumuz süreç aslında çocuklarımızın trafik kurallarına daha fazla riayet edildiği bir Türkiye'de yaşamasını temin etmek içindir." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ışıklı ve ışıksız kavşaklardaki araç ve yayaların geçiş üstünlüklerine ilişkin ise şunları söyledi:

"Işıklı kavşaklara ve polisin olduğu kavşaklarda, üstünlüğü belirleyen ışık ve polistir. Kırmızı yanıyorsa yayaya, yaya duracak, yeşil yanıyorsa yaya geçecektir. Dikkatli olması gerektiği zaman diliminde dikkatli olacaktır.

Işığın ve trafik polisinin olmadığı yaya geçitlerin tamamında üstünlük yayadadır. Yaya yola adım attığı andan itibaren sürücünün dikkat etmesi gereken tek şey, yaya geçidinden önce durmak ve yayayı beklemektir. Temel kural budur. Yaya geçidinde yayaya riayet etmeden geçerse ona ait cezalarımız hemen kendisini bulacaktır."

Basına yönelik konuşmasının ardından çocuklarla bir süre sohbet eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir öğrencinin düğün konvoylarından duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi üzerine, "Siz eğleneceksiniz, güzel bir günle beraber mutluluğa gideceksiniz diye mutsuzluk oluşturmayın." diyerek düğün konvoylarında ortaya çıkan gürültü kirliliğine tepki gösterdi.

Yaya geçidini kullandı

Bakan Soylu daha sonra yaya geçidi görevlilerinin trafik akışını durdurmasıyla çocuklarla birlikte, yaya geçidinden yolun karşısına geçti. Burada da çocuklarla bir süre sohbet eden Süleyman Soylu, karşıdan karşıya geçerken dikkat edilmesi gereken kuralları hatırlattı. Bakan Soylu, bir yaya olarak yaya geçidinin de tadını çıkardı.

"Yaya ölümlerinde 1 yılda 128 ölüm vakası azaldı"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha sonra Akay kavşağındaki yaya geçidine geldi.

Burada da açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu yıl yaya ölümlerinde 128 azalma söz konusu. Yani 128 kişi daha az can kaybı yaşadık." ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu trafikte dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatarak, hâlen 6 bin okul geçidi ile 14 bin yaya geçidinde bulunan yaya geçitlerinin önünde ve arkasındaki "Önce Yaya" görsellerini, 44 bin yaya geçidine yerleştireceklerini ifade etti.

Yaya önceliğine uyma oranının küçük şehirlerde daha yüksek olduğunu belirten Bakan Süleyman Soylu, daha iyi bir sonuç almak için bunun üzerine düşeceklerini kaydetti.

Nadira Kadirova olayı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir soru üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın evinde ölü bulunan Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova olayını yakından takip ettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çocuklarla yaya geçidinden geçerek, kaldırımda bir süre bekledi ve yaya geçine gelen sürücülerin nasıl davrandıklarını takip etti.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu