Şırıngayla beslendiler, doğaya salındılar!

Samsun'un Bafra ilçesinde bir kurumun çatısında bulunan ve şırınga ile beslenerek büyütülen 97 yavru ebabil kuşu doğaya bırakılıyor.

YAŞAM 01.10.2019, 19:09
Şırıngayla beslendiler, doğaya salındılar!

Bafra ilçesinin Cumhuriyet meydanında bir binanın çatı katında bulunan 112 ebabil kuşundan yaşayan 97'si, Samsun Büyükşehir Belediyesi Yaban Hayvanları İlkyardım Ünitesinde şırınga ile beslendi.

Kuşlarını alıp gidiyor gök!

Göç zamanı gelen yavrular, göç yollarını öğrenmeleri için kalabalık sürülerin bulunduğu yerlerde serbest bırakılıyor.

Kuşların bir bölümünü doğaya bırakan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  yavruların tek tek şırınga ile 2,5 saatte beslendiğini söyledi.

"120 kilo besin yediler"

"Ebabil kuşları, nesilleri tehlike altında olmasa bile özel ve koruma altında olan türler." diyen Demir, "Ebabil hayatının yüzde 90'ını havada geçiriyor ve sadece yavrulama döneminde çatı katlarına konuyor. Bize ulaştırılan yavrulardan 97'si 23 günlük beslenme ile belli bir büyüklüğe ulaştı. Biz bu kuşlara ilk önce günde 7-8 kez besleme yaparken, genç forma ulaştıktan sonra 5-6 kez besleme yaptık. Günlük mama tüketimleri 5-6 kilo arasında. 23 gündür bizimle oldukları için 120 kilo besin yediler." ifadelerini kullandı.

 

Göçmen bir kuş türü

Bu kuşların göçmen bir tür olduğunu belirten Demir, "Şırınga ile büyüttüğümüz ebabil yavrularını, göç yollarını öğrenebilmesi için ebeveynlerin olduğu, kalabalık sürülerin olduğu noktalarda peyderpey salıyoruz. Ebeveynleri onlara doğru göç rotalarını gösteriyor. Bu nedenle kalabalık sürülerin olduğu noktalarda salmaya dikkat ediyoruz. Birkaç gün içinde, 15'li ve 30'lu gruplar, hepsini doğaya bırakacağız." dedi.

Yorumlar (0)
24
açık