Nüfus cüzdanı değişimine yüzde 100 zam mı geliyor?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "Nüfus cüzdanı değişimlerine yüzde 100 zam gelecek" iddiası hakkında açıklamada bulundu.

YAŞAM 07.12.2019, 00:26 Hakan Öksüz
Nüfus cüzdanı değişimine yüzde 100 zam mı geliyor?

Kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgeleri ile ilgili çıkan haberler hakkında İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 2020 yılı içerisinde de yeniden "değerleme oranında artış yapılarak" güncelleneceği, nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerinin sürdürüleceği belirtildi.

Müdürlük açıklamasında kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı, nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020 yılından itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu sebeple belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklinde asılsız haberler çıktığının anlaşıldığı kaydedildi.

"Yeniden değerleme oranında artış yapılarak"

Açıklamada, "T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
-5°
sisli