İnanılmaz manzara görüntülendi: Kahramanmaraş'ta 'kızıl' göç

Kahramanmaraş'ta bulunan Çimen Dağı kırsalındaki 2.260 rakımlı Uludaz Tepesi, nesillerini sürdürebilmek için haziran döneminde göç eden uğur böcekleri ile şehrin turizmine katkı sağlıyor.

YAŞAM 26.06.2021, 22:03 27.06.2021, 15:41 Koray
İnanılmaz manzara görüntülendi: Kahramanmaraş'ta 'kızıl' göç

Dağın eteklerinde yaşamlarını sürdürdükleri alanlardan yaklaşık olarak 15 derece daha serin olan tepeye gelmeye başlayan böcekler, burada kayaların altında yaşıyor.

Uğur böcekleri, havanın soğuması ile birlikte kasım ayı başında tekrar dağın eteklerine göç ediyor.

"Şehrin zirai, kültürel ve ekolojik dengesi yönünden önemli bir değer"

Yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çeken, özellikle fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı haline gelen uğur böceklerinin bölgedeki varlığının korunması için Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Kültür Spor ve Turizm Dairesi Başkanı Duran Doğan, basın mensuplarına, uğur böceklerinin şehrin zirai, kültürel ve ekolojik dengesi yönünden önemli bir değer olduğunu dile getirdi.

"Bazı güzellikleri uzaktan izlemek gerekir"

Haziran ayı itibarıyla bölgede görülmeye başlayan böceklerin turistik yönden de şehre değer katmaya başladığını kaydeden Doğan, şöyle devam etti:

"Bu küçük canlıların varlığını devam ettirebilmemiz için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bölgeye giden bazı yurttaşlarımız hayvanları eline alıp sevmek isterken zarar verebiliyor. Bu sebeple de herkesten büyük bir hassasiyet bekliyoruz. Bazı güzellikler vardır, onu uzaktan sevmeniz gerekir. Uğur böceklerimiz de bu canlılardan biri. Müdahale ettiğinizde o canlılar oradan hemen kaçıyor. Uğur böcekleri kentimizin çok önemli bir değeri. Bunun sergilediği güzellikleri izleyelim yeter diye düşünüyorum."

Doğan, böceklerin ve bölgenin tanıtımı ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu