Büyükelçi Chilcott, Boris Johnson'un dedesinin köyünde!

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un büyük dedesinin köyü olan Orta ilçesine bağlı Kalfat köyüne ziyarette bulundu.

YAŞAM 25.10.2019, 22:21
Büyükelçi Chilcott, Boris Johnson'un dedesinin köyünde!

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı'yı ziyaret etti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Chilcott, önemli konulardan bahsetti.

"Türkiye, NATO ülkeleri arasında en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahip"

Chilcott, şunları söyledi:

"Bu üç sınıfta da Türkiye son derece önemli bir ülkedir. Ulusal güvenlik konularına bakacak olursak, Türkiye ve Birleşik Krallık, NATO nezdinde müttefikler. Türkiye NATO ülkeleri arasında en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahip ülke ve yine aynı şekilde NATO ülkeleri arasından belki de en istikrarsız bölgede bulunan ülke. Özellikle de düzensiz göçle mücadele, terörle mücadele, ağır organize suçlarla mücadele gibi konularda Birleşik Krallık için Türkiye kadar önem arz eden birkaç ülke var sadece. Ticaret ve ekonomi konusunda ise Türkiye bir G-20 ülkesi. Birleşik Krallık firmalarını gerek Türkiye'de yatırım yapmak, gerekse Türkiye'deki pazarlara sokmak konusunda çok ciddi fırsatlar sunmaktadır. Ticaretimizde büyük bir artış var. Her iki ülke için de aramızdaki bu ticaret ve yatırım ilişkileri son derece önemli."

"Gümrük birliğinden de çıkmış olacağız"

"Brexit sonrasında, Avrupa Birliği'nden çıktığımızda biz gümrük birliğinden de çıkmış olacağız. Bu noktada Türkiye ile aramızda devam ettirmekte olduğumuz bu güzel ticaret ve yatırım ilişkilerini daha da iyi bir şekilde devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz yasal çerçeveyi oluşturmamız gerekecek. Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden biri olarak, bir NATO müttefiki olarak, bölgesinde nüfusu hızla artan bir aktör olarak ve küresel olarak önemini sürekli arttıran Türkiye, Brexit sonrası dünyada Birleşik Krallığın ikili ilişkilerine yatırımda bulunmak isteyeceği en önemli ülkelerden biri olacaktır."

"Boris Johnson'a selamlarınızı ileteceğim"

Daha sonra büyükelçi Chilcott, beraberindeki akademisyenlerle birlikte, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un büyük dedesinin köyü Orta ilçesine bağlı Kalfat köyünü ziyaret etti. 

Köy halkı tarafından karşılanan Büyükelçi Chilcott, "Burada bulunmaktan çok mutluyum. Burada güzel ve sıcakkanlı insanlar var. Hoşgörülü insanlar var. Başbakan Boris Johnson'a selamlarınızı ileteceğim" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu