Pakdemirli açıkladı: Gıda stoğu yeterli mi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin kendi kendine yeten bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Et, süt, hububat kısmında her kısımda stoklar yeterli. Balıkta da 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan ülkeyiz. Yetiştiricilik ve avcılık noktasında bir eksiğimiz yok. Protein kaynaklarında eksik yok. Görürsek, gerekli tedbirleri alırız. Et, süt, makarnada eksik yok. Market raflarımıza gerekli takviyeler yapıldı." ifadelerini kullandı.

TARIM 20.03.2020, 11:53 20.03.2020, 13:00
Pakdemirli açıkladı: Gıda stoğu yeterli mi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Pakdemirli, süper marketlerde yapılan stoklamaya ilişkin, "Tabii Türkiye'nin gıda stoğuyla ilgili hiçbir problem yok. Bazıları çok hazırlıklıydı. Bazıları istekliydi. Biz dedik ki stok seviyelerinizi arttırın. Ön hazırlık için bunu konuşalım. 11 Mart'tan itibaren geçen yılın aynı dönemine göre alışverişlerde yüzde 60-70 artış görünüyor. Vatandaşlarımız evde de olsa tüketilecek oran belli. Stoklanan kalemlerle alakalı daha fazla tüketemeyecekler sonuçta." ifadelerini kullandı. 

"Et, süt, makarnada eksik yok"

Türkiye'nin kendi kendine yeten bir ülke olduğunu kaydeden Pakdemirli, "Savunma sanayi kadar önemli diyorduk, hazırlıklı olmak gerekiyor. Biz tüm gayretleri gösterdik, gösteriyoruz. Kimse endişe etmesin. Et, süt, hububat kısmında her kısımda stoklar yeterli. Balıkta da 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan ülkeyiz. Yetiştiricilik ve avcılık noktasında bir eksiğimiz yok. Protein kaynaklarında eksik yok. Görürsek, gerekli tedbirleri alırız. Et, süt, makarnada eksik yok. Market raflarımıza gerekli takviyeler yapıldı. Bunlar hijyen, kolonya kısmındaydı. Özellikle üretim açısından etil alkol erişime problem kalmadı." diye konuştu. 

"Spekülatif bir şey gördüğümüzde tüketicimizin yanında oluruz"

Pakdemirli, fiyat artışı tartışmalarına ilişkin, "Bizim strateji ofisinden aldığım bilgiler doğrultusunda bir fiyat artışı yok. Bazı besiciler Ramazan sebebiyle kesime gelen hayvanı ertelediğini görüyoruz. Müdahale gerekirse yetecek miktarın üstünde stoğumuz var. Bir miktar salam, sucuk, sosis bu kısma normalden daha ucuz fiyatlarla et verilmesi söz konusu oldu. Bunu da verdik. Üreticimizi zora sokmayacağız, spekülatif bir şey gördüğümüzde tüketicimizin yanında oluruz." açıklamasını yaptı. 

"Fahiş artışlarda müdahalesini yaparız"

Türkiye'de kabaca yıllık etin 4'te 3'ünün kesime hazır bir şekilde bekletildiğini aktaran Pakdemirli, "Et süt kurumu depoları da yeterli. Fahiş artışlarda müdahalesini yaparız." dedi. 

"Bu işin hayvanlar üzerinden geçtiğine dair kanıt yok"

Pakdemirli, et ithali ve yurt dışından gelen vatandaşların yanında bulunan evcil hayvanlara ilişkin, "Bu işin hayvanlar üzerinden geçtiğine dair kanıt yok. Tek bir vaka Hong Kong'ta bir köpekte. Pet hayvanlarıyla iç içe yaşayınca bir ihtimal taşıyıcı olabilir ancak ciddi bir risk görmüyoruz. Ancak egzotik hayvanların ithalatına engel koyduk. Bunların taşıyıcı olma ihtimali var. Ancak gıda kaynağımız hayvanlarla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yok. Ayrıca kanıt da yok. Afiyetle herkes gıdasını tüketebilir." şeklinde konuştu.

"81 ilde denetimlerimiz yeniden başlıyor"

Gıda satışı yapan yerlerdeki hijyen denetimlerine ilişkin Pakdemirli, "365 gün denetimimiz devam ediyor. Bugünden başlamak üzere 81 ilde denetimlerimiz yeniden başlıyor. Rehberlik ve eğitim amaçlı denetim başlatıyoruz. Belediyelerimiz de yapıyor. Ancak 81 ilde tüm ilçelerde denetim seferberliğine başlıyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Çiftçiye destek ödemesi yapılacak"

Pakdemirli, çiftçilere sağlanan destek konusunda "Kimlik numarasına göre ödemeler yapılacak. Bugün 0 olanlara başlanacak. Saat 18.00'den sonra ödenecek." dedi. 

"Tüm at yarışları geçici olarak ertelenmiştir"

At yarışlarının ertelenmesine ilişkin Pakdemirli, "At yarışlarını erteledik. Minimumda bu hareketlerin olmasını istedik. Bu yüzden erteledik. Şu anda herhangi bir tarihle ilgili karar almadık. Koronavirüs seyrine göre alma düşüncemiz var." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu