Sıcaklarda karbonhidrat ve yağdan uzak durun!

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp hastalarının sıcak havalarda bol karbonhidratlı ve yağlı ürünlerden uzak durmaları konusunda uyarıda bulundu.

Sıcaklarda karbonhidrat ve yağdan uzak durun!

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp hastalarının sıcak havalarda bol karbonhidratlı ve yağlı ürünlerden kesinlikle uzak durmaları konusunda uyarıda bulunarak, “Mümkün olduğunca beyaz ve bol giyinmeleri gerekiyor.” dedi.

Bir program için Antalya’da bulunan Sönmez, kalp krizi geçirme yaşının çok aşağılara indiğini söyledi. Stresin sorumlulukları artan gençlerde kalp krizini tetiklediğine değinen Sönmez, şu şekilde konuştu:

Özellikle çok iyi eğitim alan gençler yeterli mesleki deneyimi olmadan hayata atılıyorlar. 35 yaşında Airbus kullanan pilotlar görüyorsunuz. Ya da CEO görüyorsunuz, 300-500 insandan sorumlu. Dolasıyla kalpleri bu strese tahammül edemiyor. Biz bunları özellikle çok zengin, büyük holding sahibi ailelerin çocuklarında görüyoruz. Amerika'ya gidiyorlar çok iyi eğitim alıyorlar. 24-25 yaşında gelip holdingin başına geçiyorlar. Tahsil çok yüksek ama deneyim sıfır. Böyle olunca stresten mide ülseri olup, erken yaşta kalp krizi geçirebiliyorlar.

“BEYAZ VE BOL GİYİNMELERİ GEREKİYOR”

Prof. Dr. Sönmez, kalp krizinden ölüm sayısının erken tanı ve tedaviler ile azaldığını dile getirdi.

Kalp hastalıklarından sakat kalma sayısının da azaldığını ifade eden Sönmez, “Ama hastalık çoğaldı. Çünkü erken tanı konuyor. Hatta bazı sessiz kalp hastalıkları da çok erken tanı konularak, tedavi edilebiliyor. Bunun için de ülkenin her tarafına yayılmış olan genç kardiyologlara, cerrahlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Sönmez, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaklıkların da arttığına işaret ederek, özellikle bazı hastaların ilaçlarının tekrar düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Yazın ter ve idrarla çok fazla su kaybı yaşandığına değinen Sönmez, şunları söyledi:

Kaybedilen suyu mutlaka yerine koymak gerekiyor. Bu ciddi şekilde hastaların elektrolit dengesini bozuyor. Kışın kullandıkları kadar idrar söktürücü kullanmamaları gerekiyor. Daha az idrar söktürücü kullanmaları lazım. Özellikle sıcak havalarda güneşin direkt geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında güneş altında bulunmamaları gerekiyor. Kalp hastalarının mümkün olduğunca sıcak havalarda beyaz ve bol giyinmeleri gerekiyor. Az az, sık sık yemek yemeliler. Bol karbonhidratlı, yağlı ürünlerden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER