Kırık kalp sendromunun büyük tehlikesi!

ABD'de yayınlanan çalışmaya göre, kırık kalp sendromuna sahip her 6 kişiden 1'i aynı zamanda kanser hastası... Bu kişilerin büyük çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor.

SAĞLIK 17.07.2019, 21:10
Kırık kalp sendromunun büyük tehlikesi!

Newsmax sitesinin haberine göre, Amerikan Kalp Derneği dergisinde yayınlanan çalışma, stres, abartılı sevinç ve üzüntü sonucu, göğüs ağrısı ve çarpıntı gibi kalp krizine benzer şikayetlerle ortaya çıkan kırık kalp sendromuna sahip her 6 kişiden 1'inin kanser hastası olduğu görüldü.

Çalışmada ayrıca, her iki hastalığa sahip kişilerin büyük çoğunluğunu (yüzde 88) kadınların oluşturduğu belirlendi.

Kanser vakalarının görülme sıklığının beklenenden çok daha yüksek olduğu belirtilen çalışmada, 44 yaş altı kadınlarda normalde kansere yakalanma oranı yüzde 0,4 iken, kırık kalp sendromlu kadınlarda bu oranın yüzde 8'e çıktığı belirtildi.

"KANSER TARAMASI YAPTIRMALARINI İSTİYORUZ"

Çalışmada, 45-64 yaş grubundaki erkeklerde kansere yakalanma oranı yüzde 2 olmasına rağmen bu sendroma sahip erkeklerde oranın yüzde 22'ye kadar yükseldiği de bildirildi.

Çalışmanın başyazarı Dr. Christian Templin, kırık kalp sendromuyla kötü huylu tümörler arasında güçlü etkileşim olduğunu kaydederek, "Bu yüzden kırık kalp sendromuna sahip kişilere kanser taraması yaptırmalarını öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

Çalışmada 8 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ile ABD'de yaşayan bin 604 kırık kalp sendromlu kişi incelendi.

KIRIK KALP SENDROMU

Tıpta "Takotsubo kardiyomiyopati" olarak bilinen kırık kalp sendromu ilk defa 1990'lı yılların başlarında Japon bilim adamlarınca tanımlandı.

Duygusal ya da fiziksel stres sonucu şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığıyla ortaya çıkan sendrom, kalp kriziyle benzer belirtilere sahip olmasıyla tanınıyor.

Henüz yerleşmiş bir tedavisi bulunmayan hastalık, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülüyor.

Yorumlar (0)