BM'den "akıl sağlığı" uyarısı

Birleşmiş Milletler, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin akıl sağlığına etkileri konusunda uyardı.

SAĞLIK 14.05.2020, 08:24
BM'den "akıl sağlığı" uyarısı

BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salnıgının insan sağlığını sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da etkilediğini ifade ederek, hükümetlere salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırmaları ve finanse etmeleri çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yayımladığı video mesajında, yakınlarını ve işini kaybetme, karantina ve hareket kısıtlılığı ile gelecek endişesi gibi ağır sebeplerin akıl sağlığını etkileyebileceğine vurgu yaptı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin stresi artırdığını ve özellikle ön saflardaki sağlık çalışanları, yaşlılar, sağlık problemleri olanlar, kriz ve savaş bölgelerinde yaşayanları daha fazla etkilediğini belirten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, salgın kontrol altına alınsa dahi acı, endişe ve depresyonun bireyleri ve toplumları etkilemeye sürdüreceğini kaydetti.

Akıl sağlığı hizmetlerinin artırılması gerekiyor

'Hükümetlere "salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırma ve finanse etme'' çağrısı yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, akıl sağlığı hizmetlerine daha fazla yatırım yapılması ve evresel sağlık sigortası kapsamına alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar (0)
15
kapalı