Bilim Kurulu üyesi: Aşı geliştirilmezse istenmeyen sonuçlar görülebilir!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede aşının geliştirilmesinin önemine dikkat çekerek, "Şu ana kadar son 100 yıl içinde yaşanmış büyük pandemilere bakıldığında bir sonraki yıl bağışıklığı olmayan ve henüz virüsle karşılaşmamış olan kitle karşılaştığında gerçekten yüksek sayılarda yine istenmeyen sonuçlar görülmüştür. Dolayısıyla aşı geliştirilmediği takdirde gelecek sene için de epeyce hasta ile karşılaşmamız olası." ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK 10.05.2020, 10:30
Bilim Kurulu üyesi: Aşı geliştirilmezse istenmeyen sonuçlar görülebilir!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında aşının bulunmasının büyük önem taşıdığını söyledi. 

Prof. Dr. Tufan, "Covid-19" aşısına yönelik çalışmaların kısa sürede sonuçlanmayacağını, aşının birkaç sene içinde geliştirilebileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Kitle bağışıklığı açıkçası toplumun yüzde 75’i virüsle karşılaştığında olacak bir şey. Yüzde 75 rakamına birkaç yıl içinde ulaşırsak bir sorun yok; ama 1-2 ay içinde ulaştığınızda çok ciddi çok yüksek rakamlarda insan kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz. Nitekim İtalya’da olan buydu. Vaka sayısının çok hızlı tırmanmasıyla birlikte sağlık hizmet sunumu bunu karşılayamadı."

"Gelecek sene epeyce bir hasta ile karşılaşmamız olası"

Dünyada son 100 yıl içerisinde yaşanan pandemiler ile kıyaslama yapan Prof. Dr. Tufan, "Belki de kurtarılabilecek olan pek çok vaka İtalya’da kaybedilmiş oldu. Son 100 yıl içerisinde yaşanmış büyük pandemilere bakıldığında 1918 pandemisi, 1919'da da görülmüştür. 1957 pandemisi 1958'de de görülmüştür. Bir sonraki yılda bağışıklığı olmayan ve henüz virüsle karşılaşmamış olan kitle karşılaştığında, gerçekten yüksek sayılarda yine istenmeyen sonuçlar görülmüştür. Dolayısıyla aşı geliştirilmediği takdirde gelecek sene için de epeyce bir hasta ile karşılaşmamız olası." dedi.

"Normalleşme dediğimiz şey tamamen eskiye dönme asla olmamalı"

Prof. Dr. Tufan, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında geldiği son duruma ilişkin, "Normalleşme dediğimiz şey tamamen eskiye dönme asla olmamalı. Pandemi devam ediyor. Bitmedi. Ülkemiz için pandemi kontrol altında, iyi gidiyoruz; ancak sosyal mesafeye dikkat ettiğimiz, toplum içerisinde maske taktığımız sürece iyiyiz. Çünkü vaka sayısının azalması, sıfırı bulması ya da sporadik (seyrek) vakaların dönemine henüz gelmedik. Buna ‘yeniden normalleşme’ diyoruz. Yeniden normalleşme sürecinde evet hayat devam ediyor ama tedbirleri elden bırakmadan. Tedbirleri elden bıraktığımızda gelebilecek olan artçı vaka artışları kaçınılmaz da olabilir. Tamamen eskiye döndük, eskinin normali, diye bir şey yok." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu