En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Mısır ile İsrail’in arasını bozan dizi: İsrail'i yıkıp ABD'yi ikiye böldüler

DÜNYA 27.04.2020, 18:48

Doğu Akdeniz'den çıkarılan gaz ile ilişkilerinde yeni bir adım atan Tel Aviv ile Kahire arasına Mısır kanalında yayınlanan bir dizi girdi.

“Son”(The And) dizisinin konusu

Mısır'da yayın yapan ON televizyonunda başlayan "Son"(The And) dizisinin ilk bölümünde, 2120 yılındaki dünya tasvir edilerek bir sınıfta ders veren öğretmen, öğrencilerine "Kudüs'ü kurtarma savaşının" tarihini anlatıyor.Dizideki öğretmen, "Kudüs'ü kurtarma savaşında" Arapların galip geldiğini dile getirerek, "Savaş kısa sürede sona erdi ve Siyonist devlet İsrail, kurulmasının üzerinden 100 yıl geçmeden yıkıldı" ifadelerini kullanıyor.

Tel Aviv yönetimini kızdıran dizideki öğretmen, "Kudüs'ü kurtarma savaşına" ilişkin ek olarak, "İsrail'deki Yahudilerin çoğu kaçarak asıl memleketleri olan Avrupa ülkelerine döndüler" diyor.

Dizide ABD'nin bölündüğünü gösteren harita

Dizide ayrıca ABD'nin bölündüğünü gösteren bir haritaya da yer verilmesi dikkat çekiyor.

İsrail’den kınama!

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada söz konusu dizi kınanarak, "Özellikle iki ülke arasında 41 yıldır yürürlükte olan bir barış anlaşması olması nedeniyle bu durum kesinlikle kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

Mısır’dan henüz açıklama yok

Konuya ilişkin Mısır makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar (0)