Rose Adası’nın ilginç hikayesi, Netflix’te film oldu!

İdealist mühendis Giorgio Rosa’nın ‘çılgın fikri’ olarak tarihe geçen ve Adriyatik Denizi’nde kurulan “Rose Adası Cumhuriyeti” nin hikâyesi, bir filme konu oldu. Giorgio Rosa’nın girişimiyle ortaya çıkan ada “Rose Adasının İnanılmaz Hikayesi” adıyla Netflix’te film olarak yayınlandı.

KÜLTÜR-SANAT 14.12.2020, 11:08 Deniz
Rose Adası’nın ilginç hikayesi, Netflix’te film oldu!

1968 yılında kurulan “Rose Adası Cumhuriyeti” nin hikayesi, Netflix’te bir filme konu oldu. İdealist bir mühendis olan Giorgio Rosa’nın hem hayat hikayesi hem de İtalya açıklarında kendi adasını inşa etme mücadelesini konu alan “Rose Adası'nın İnanılmaz Hikâyesi” filmi, Netflix’te yayınlandı.
 Orijinal adı “L’incredibile storia dell’Isola delle Rose” olan filmin yönetmenliğini ise, Sydney Sibilia üstleniyor. Çılgın bir girişim olarak tarihteki yerini koruyan Rose Adası, Adriyatik Denizi’nde 400 metrekarelik platform üzerinde inşa edildi. ‘Esperanto’ dilinin resmî dil olarak ilan edildiği ilk ve tek devlet olarak tarihe geçen Rose Adası Cumhuriyeti’nin; İtalyan hükümeti ile savaşları, Giorgio Rosa’nın Rose Adası’nın bir devlet olması için AB ve Avrupa Konseyi’nde verdiği mücadele ve Rosa’nın kişisel hayatında yaşadıkları da filmde anlatılıyor.
 

Adriyatik Denizi’nde bir ‘ada’ bağımsızlığını ilan eder


Filmde; idealist bir mühendis olan Giorgio Rosa; kendi ürettiği arabasıyla İtalya’da gezerken, polis tarafından vermesi gereken vergilerin olduğu hatırlatılır. Buna karşı çıkan Rosa’nın aklına kurallardan uzak bir yerde yaşama, hatta ada inşa etme fikri gelir. Arkadaşı ile, Adriyatik Denizi’nde İtalya sınırı dışına çıkan Rosa, buraya bir platform inşa eder, zaman geçtikçe su bile bulur. Adanın bağımsızlığını ilan etmesiyle hem dünyanın hem de İtalyan devletinin dikkati çekilir. İtalyan Hükümeti’nin ise AB başvurusu ile adayı düşman ilan etmesi, değerleri sınamaya ve dünyayı değiştirme risklerini düşündürür.
 Netflix Türkiye’de de yayınlanır yayınlanmaz ‘Top 10’ listesine giren film, IMDB tarafından da 6,9 puan olarak puanlandırıldı. Senaryosunu Sydney Sibilia’nın Francesca Manieri ile birlikte yazdığı filmde; Giorgio Rosa’yı İtalyan aktör Elio Germano canlandırıyor. Filmde ayrıca Matilda De Angelis, Leonardo Lidi, Tom Wlaschiha ve François Cluzet gibi oyuncular da rol alıyor. 

Yorumlar (0)
-6
açık