Nijerya'da kaçırılan Türkler yurda döndü

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da fidye için silahlı kişiler tarafından kaçırılan ve operasyonla kurtarılan 4 Türk vatandaşından ikisi Türkiye'ye geldi.

GÜNDEM 01.08.2019, 12:07 11.08.2019, 09:28
Nijerya'da kaçırılan Türkler yurda döndü

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da silahlı kişiler tarafından fidye için kaçırılan 4 Türk vatandaşından ikisi, THY'ye ait tarifeli uçakla başkent Abuja'dan İstanbul Havalimanı'na sabah saatlerinde ulaştı. 35 yaşındaki Ergun Yurdakul ve 25 yaşındaki Seyit Emre Çelik, pasaport işlemlerini tamamladı. 

Ergun Yurdakul, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kişisel eşyaları çalındığı için yanında herhangi bir bagajı olmadan Türkiye'ye geldiğini belirterek, Nijerya'da sıkıntılı günler yaşadıklarını ve vatana döndükleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

"Buraya kadarmış dedik"

Silahlı kişiler tarafından sürekli dağlarda dolaştırıldıklarını söyleyen Yurdakul, "Bu yüzden olup bitenlerden bilgimiz yoktu. Nijerya hükümetiyle Türkiye hep beraber, birlik içinde operasyon yaparak, bizleri sağ salim kurtardı. 'Yolun sonu, buraya kadarmış' dediğimiz anlar tabii ki yaşandı. İster istemez o psikolojiyi yaşadık. Sonuçta insanız." dedi.

Yurdakul, her an tetikte olduklarını ancak silahlı kişilerin kendilerine kötü davranmadığını ve şiddet görmediklerini kaydetti. 

"Mecburen onları orada bırakmak zorunda kaldık"

Türk büyükelçiliği ve devletinin kendilerini asla yalnız bırakmadığını ifade eden Yurdakul, şunları söyledi:

"Allah razı olsun hepsinden. Geniş bir operasyon ve çalışmayla bizi sağ salim Türkiye'mize kavuşturdular. Şimdi Adana'ya gideceğim nasipse. Şu anda iki kişi gelebildik. İki arkadaşımızın Interpol araştırmaları ve soruşturmaları devam ediyor. Mecburen onları orada bırakmak zorunda kaldık. En kısa sürede nasip ederse onlar da gelmeyi düşünüyorlar. Hayat devam ediyor. Nijerya'ya tekrar gideriz. Bizim için sıkıntı yok. Bizim niyetimiz de orada kalmaktı. Aileler sevinç ve heyecanlı olduğu için biraz da gönüller bir olsun diye geldik."

Başkent Abuja'ya yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta bulunan Kwara eyaletinde 19 Temmuz günü silahlı kişiler tarafından fidye için kaçırılan Yasin Çolak (33), Şener Paşa (40), Ergün Yurdakul (35) ve Seyit Emre Çelik (25), polis ile askerlerin iş birliğinde gerçekleştirilen operasyonla 26 Temmuz günü kurtarılmıştı. 

Yorumlar (0)
22
açık