MSB: Gözlem noktaları görevine devam ediyor!

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İdlib’de bulunan gözlem noktalarımız görevine devam ettiğini belirterek, "Yapılacak yeni bir saldırı durumunda meşru müdafaa kapsamında yine en sert şekilde karşılık verilecektir." açıklamasında bulundu.

GÜNDEM 08.02.2020, 10:59 08.02.2020, 11:08
MSB: Gözlem noktaları görevine devam ediyor!

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) İdlib açıklaması geldi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait gözlem noktalarının görevine devam ettiği bildirildi.

Gözlem noktalarının sahip olduğu harp, silah, araç ve gereçler ile kendilerini koruyabilecek güce sahip olduğu kaydedilen açıklamada, "Yapılacak yeni bir saldırı durumunda meşru müdafaa kapsamında yine en sert şekilde karşılık verilecektir." denildi.

Albay Olcay Denizer: Gözlem noktalarımız görevlerine devam edecek

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, dün yaptığı açıklamada, düzenlenecek her türlü saldırıya misliyle karşılık verileceğini ve gözlem noktalarının görevlerini sürdüreceğini duyurmuştu. 

Denizer, "İdlib'de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, konumları önceden koordine edilmesine rağmen rejim unsurları tarafından 3 Şubat 2020 tarihinde yoğun topçu saldırısı gerçekleştirilmiştir. Saldırılara meşru müdafaa kapsamında misliyle karşılık verilmiştir. Bundan sonra da yapılacak her türlü saldırıya misliyle karşılık verilecektir, gözlem noktalarımız görevlerine devam edecektir." ifadelerini kullanmıştı.

Askerî kaynaklar: Birliklerimiz en sert şekilde karşılık vermek için hazır

Askerî kaynaklar da önceliğin saldırıların durdurulması ve ateşkesin sağlanması olduğunu vurgulayarak, "Birliklerimiz, bölgede, çatışmaların durdurulması ve ateşkesin sağlanması için gerekli tedbirleri alıyor, almaya devam edecek. Bölgedeki birliklerimizle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Birliklerimiz gözlem noktalarımıza karşı yapılabilecek herhangi bir saldırıya karşı meşru müdafaa kapsamında en sert şekilde karşılık vermek için hazır. Yapılan takviyelerle de her bir gözlem noktası kendini koruyacak ve gerekli karşılığı verecek yetenek ile harp, silah araç ve gerece sahiptir." açıklamasını yapmıştı. 

Ne olmuştu?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 3 Şubat günü İdlib'de çatışmaların engellenmesi amacıyla bölgeye takviye olarak gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerlerine, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen rejim unsurları tarafından topçu atışının yapıldığını duyurmuştu. Saldırıda 8 şehit verilmişti. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, söz konusu saldırıya ilişkin, "İntikalimiz bir gün öncesinden yani dün saat 16.13 ve teyiden saat 22.27’de buradaki ilgili arkadaşlarımız tarafından Rusya tarafındaki ilgili personele bildirildi. Bu iletişim ve bilgilendirmelere rağmen, tüm bu önlemlere rağmen, rejim tarafından gece saat 01.13’te unsurlarımıza karşı ateş açılmıştır." demişti.

İdlib'deki TSK unsurları tarafından rejim hedeflerine karşılık verildiğini kaydeden Akar, "Şu ana kadar 54 rejim hedefi ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere göre şu ana kadar 76 rejim mensubu, askeri etkisiz hale getirilmiştir." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
26
açık