Makarna üreticileri isyan etti: Kimse fırsatçılık yapmaya kalkmasın!

Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Uysallı, "Piyasaya arz ettiğimiz makarnanın fiyatında herhangi bir artış yapmadık. Fiyatlar bir ay öncesiyle aynı. Kimse fırsatçılık yapmaya kalkmasın. Herkesten hassas davranmalarını bekliyoruz." açıklamasında bulundu. 

EKONOMİ 12.03.2020, 12:03
Makarna üreticileri isyan etti: Kimse fırsatçılık yapmaya kalkmasın!

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından vatandaşlar, panik içerisinde marketlere ve alışveriş merkezlerine koştu.

Marketlerde uzun kuyruklar meydana gelirken, raflarda şeker, bakliyat ve makarna gibi gıda ürünlerinin bittiği fark edildi.  Normal şartlarda 6 kira olan iki paket makarnanın online alışveriş sitelerinde 14.50 liradan satıldığı fark edildi. Ürünün stoklarda bitmiş olması da dikkatlerden kaçmadı.

Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Uysallı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bazı marketlerin makarna başta olmak üzere bazı ürünlerin fiyatında yüksek artışlar yapmasını eleştirdi. 

"Bu ahlaki bir konu"

Dün bir internet sitesinde makarnadaki fahiş fiyat artışının görülmesi nedeniyle insanların kaygılandığını ifade eden Uysallı, "Bu e-ticaret sitesini hemen uyardık, o fiyatı kaldırdılar ama fiyatı görenler panik yaptı. Bu ahlaki bir konu." dedi. 

"Makarna üretiminde kapasite fazlamız bile var"

Uysallı, en büyük tartışmanın makarna fiyatı hususunda yaşandığına dikkat çekerek, "Kesinlikle makarna, bulgur, un üretimimizde hiçbir sıkıntı yok. Hatta makarna üretiminde kapasite fazlamız bile var. O nedenle paniğe gerek yok. Halkımız gereksiz panik yaptı. Kimse merak etmesin, satış noktaları çok hızlı şekilde yeniden dolar ve 1-2 gün içinde bu sorun çözülür." diye konuştu. 

"Makarnanın fiyatında herhangi bir artış yapmadık"

Makarna üreticisi olarak fiyatlarda bir değişiklik gerçekleşmediğini belirten Uysallı, şunları söyledi:

"Piyasaya arz ettiğimiz makarnanın fiyatında herhangi bir artış yapmadık. Fiyatlar bir ay öncesiyle aynı. Kimse fırsatçılık yapmaya kalkmasın. Herkesten hassas davranmalarını bekliyoruz. Biz, piyasayı denetlemek için her gün binlerce noktadan fiyat alıyoruz. Bu satış noktalarında dün de bir artış görülmedi. Fiyatlar bir ay öncesiyle kuruşuna kadar aynı"

"Yüksek fiyatlara itibar edilmesin"

Uysallı, kendisinin MÜSAD başkanlığının yanı sıra Nuh'un Ankara Makarnası genel müdürlüğünü de yürüttüğünü anımsatarak, benzer sorunun dün kendi ürünleri hususunda da yaşandığını söyledi.

Ürünlerinde fiyat artışı yapmamalarına rağmen bazı marketlerin fahiş fiyat artışı ile makarna satışı gerçekleştirdiklerini aktaran Uysallı, "Yüksek fiyatlara itibar edilmesin, makarnamızda fiyat artışı yok. İlgili kurumların yanı sıra biz de çalışma yapıyoruz. Eğer makarna üretici firmalardan fahiş fiyat artışı yapan olursa, bunları ifşa edeceğiz." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu