Kuzey Marmara Otoyolu için tarih verildi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun son kesimi olan 6'ncı kesiminin, İzmit Kavşağı ve Akyazı kesimiyle beraber tamamlanacak. Böylece Asya ve Avrupa birbirine bağlanmış olacak. Bakan Karaismailoğlu, projeyi 21 Aralık'ta bitirmeyi planladıklarını söyledi. 

EKONOMİ 01.05.2020, 12:06
Kuzey Marmara Otoyolu için tarih verildi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sakarya'da Kuzey Marmara Otoyolu'nun 6'ncı kısmı olan Akyazı ilçesindeki şantiyeyi ziyaret etti. 

Bakan Karaismailoğlu, inşaat alanını araçla dolaşarak çalışmaları yerinde inceledi. 

"Toplam uzunluğu 400 kilometre ve 6 kesimden oluşuyor"

Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'na ilişkin şu bilgileri verdi:

"Kuzey Marmara Otoyolu’nun son kesimi olan, TEM Otoyolu ile birleştiği noktadayız. Toplam uzunluğu 400 kilometre ve 6 kesimden oluşuyor. Kınalı-Yassıören-Odayeri ve Odayeri’nden Pendik Kurtköy’e kadar 135 kilometrelik, Mahmutbey Kavşağı'ndan Pendik’e kadar, Pendik’ten Gebze Liman Kavşağı ve yine buradan İzmit Kavşağı’na kadar 5’inci kesim. İzmit Kavşağı’ndan kesimin son noktası olan 6’ncı kesim ise Akyazı’da TEM Otoyolu ile buluştuğu kesim. 6’ncı kesim 73 kilometre, çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah yıl sonunda burayı açmayı, faaliyete geçirmeyi planlıyoruz."

"Asya ve Avrupa’yı birleştiren otoyolun son kesimindeyiz"

400 kilometrelik otoyolun son kesiminde çalışmaların sürdüğünü aktaran Karaismailoğlu, "Asya ve Avrupa’yı birleştiren 400 kilometrelik bir otoyolun son kesimindeyiz. 6 kesimin toplamda 5 kesimi açılmış vaziyette, 5’inci kesimde de bir kısım çalışmalar devam ediyor. 400 kilometre Kuzey Marmara Otoyolu yine İstanbul-İzmir Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Çanakkale Köprüsü ile adeta Marmara Bölgesi ve denizini bir altın kolye gibi işlemeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. 

"21 Aralık diye planladık"

Karaismailoğlu, yol tamamlandığı zaman ağır tonajlı araçların transit geçiş yapacağını kaydederek, "Tabii bu yatırımlar büyük yatırımlar, ülkemize vizyon kazandıran yatırımlar. Bunlar sadece bir yol değil, yapılan yatırımlar ile birlikte bulundukları bölgeye, ekonomide, istihdamda, üretim ile ticarette çok büyük ve kazanımlar kazandırıyor. İnşallah bu yılın sonunda 21 Aralık diye planladık." açıklamasını yaptı. 

"Büyük yük araçlarımız transit bir şekilde geçiş sağlayacak"

Çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğüne dikkat çeken Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun son kesimi olan 6'ncı kesim ile birlikte İzmit Kavşağı’nı Akyazı kesimi ile tamamlayarak, 400 kilometrelik yolla Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacağız. Bu yol bittikten sonra büyük yük araçlarımız, tırlar ve kamyonlar şehir içi trafiğini ve şehirdeki yaşayan insanları etkilemeden bağımsız bir şekilde yüksek standart ve güvenlikli Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanarak transit bir şekilde geçiş sağlayacak. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
13
açık