Bakan Selçuk'tan bin TL destek açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ahaber de gündeme dair açıklama yaptı. Bakan Selçuk 1.000 TL destek ödemesinde 3. faz için şimdiden 800 bin başvuru geldiğini duyurdu.

EKONOMİ 22.04.2020, 17:57 22.04.2020, 19:33 Burak!
Bakan Selçuk'tan bin TL destek açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Nakdi Ücret Desteği başvuru sisteminin bugün açıldığını duyurdu. 

Bakan Selçuk, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek bugünden itibaren yapabilirler.” dedi. 

15/03/2020 tarihinden sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayanlara da Nakdi Ücret Desteği verileceğini açıklayan Bakan Selçuk, bu işçilerin daha önce yapmış oldukları işsizlik ödeneği başvurusu dışında herhangi bir başvuru yapmasına gerek bulunmadığını ifade etti. Ancak 15 Mart’tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneğine başvurmamış olanların, https://esube.iskur.gov.tr adresinden veya e-Devlet aracılığıyla işsizlik ödeneğine başvuruda bulunabileceğini belirtti.

Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı:

Faz 3'e 800 binden fazla başvuru oldu

Faz 1'de 2.1 milyon haneye, Faz 2'de 2.3 milyon haneye, Faz 3'te ise sisteme pazartesi akşam açmamıza rağmen 800 bine yakın başvuru aldık. 5'e ayırdık. TC kimlik numarasının son hanesine göre vatandaşlarımız başvurabilecek. Kimlik numarasının son hane kısıtı olmadan cumartesi pazar başvuru olacak.

Kamu işçileri, memurlarımız, SGK'dan gelir alan emeklilerimiz, Faz 1-2'den faydalanmış ve işsizlik maaşı alanlar başvursa da değerlendirilmeyecek. SGK sorgusu tamamlandıktan sonra 1003 vakfımızın önüne düşüyor. Değerlendiriyor ve temin ediyoruz.

Bu süreçte vatandaşlarımızın yanında olacağız. Periyodik payı 135 milyon 185 milyona çıkardık. Ramazan katkısını da ekleyerek 500 milyon destek yolladık vakıflarımıza. İhtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam edecekler. 2002'de 4 programımız varken, şu anda bizim 43 programımız var. Şartlı eğitim programımız vardı. 23 Nisan'da bayram hediyesi olarak bunların arttırılmasını Cumhurbaşkanımız istedi.

Tematik yardımlarda da bir artırıma gittik. Öksüz ve yetimlere 100 liralık yardımı, 150 liraya çıkardık. 43 tematik programımızda güncellemeler yaparak yardımcı olmaya devam edeceğiz. 2 milyona aşkın öğrenciye şartlı yardımı arttırdık.

3 milyonu aşkın başvuru oldu

Kısa çalışma ödeneğine 270 bine yakın firmamız 3 milyonu aşkın çalışanımız adına başvurdu. Bunların dağılımına baktığımızda 10 kişiden az çalışanı olan firma sayımız yüzde 80'e ulaştı. 3 ve daha az olan yüzde 51.5 kadar. Çoğunluğu küçük işletme.

Yorumlar (0)
20
açık