Bakan duyurdu: Faiz indirimi geldi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank'ın KOBİ'lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk Lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7,95 seviyesine indirdiğini duyurdu.

EKONOMİ 21.01.2020, 11:17 21.01.2020, 11:27 Banu Fırıncılar
Bakan duyurdu: Faiz indirimi geldi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçıların Türk Lirası kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine olanak sağlayan yeni bir düzenleme yapıldığını açıkladı. 

Bakan Pekcan, bu kapsamda Türk Eximbank’ın KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk Lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7,95 seviyesine indirdiğini kaydetti. 

Pekcan, ihracatçıların işletme sermayesi ve yatırımlarına ilişkin finansal ihtiyaçlarının Türk Eximbank tarafından uygun vade ve faiz imkânları ile karşılandığına dikkat çekti.

"İhracatçılarımızın finansman maliyetlerini daha da aşağı çekecek"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)  tarafından yapılan politika faiz oranlarındaki indirim sonrası yurt içi piyasalardaki olumlu finansal ve ekonomik atmosfer dâhilinde ihracatçıların Türk Lirası İhracat Kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine olanak sağlayan yeni bir faiz düzenlemesi yapıldığını aktaran Pekcan, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde faize karşı yürütülen mücadelemize Türk Eximbank'ın desteği sürüyor. TL ve döviz kredilerinde faiz indirimine devam eden Türk Eximbank, KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk Lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7,95 seviyesine indirdi. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yüzde 17,60 olan Türk Eximbank Türk Lirası kredi faiz oranlarının yüzde 7,95 seviyelerine düşmesi ihracatçılarımızın finansman maliyetlerini daha da aşağı çekecek."

"Faiz oranları, rekabet gücüne katkı sağlayacak"

Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracatçılara 2019'da 44.1 milyar dolar finansman desteği verdiğini ve 2020'de ihracatçılara verilen bu desteğin artacağını belirterek, "Cazip faiz oranları, ihracatçıların rekabet gücüne önemli katkı sağlayacak. Söz konusu uygulamanın ihracatçımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi. Pekcan,
 

Yorumlar (0)