Venezula'da karanlık sona erdi

Venezuela'da dün yaşanan kesintinden sonra başkent Caracas'a tamamen, ülkenin geri kalanına ise aşamalı olarak elektrik verilmeye başlandı.

DÜNYA 24.07.2019, 00:17
Venezula'da karanlık sona erdi

Venezuela Elektrik Enerjisi Bakanı Freddy Brito, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dünkü kesintinin ardından eyaletlerin büyük bölümüne yeniden elektrik verilmeye başlandığını belirtti.

Ülkenin resmi elektrik şirketi CORPOELEC'ten yapılan yazılı açıklamada da Venezuela'nın orta ve doğu bölgesinin tümüne yeniden elektrik verildiği aktarıldı.

Caracas'ın tamamına enerji sağlandığı, Merida, Trujillo, Barinas ve Aragua gibi elektriğin kısmen sağlandığı eyaletlerde de çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Başkent Caracas dahil ülkenin büyük bölümünde dün yerel saatle 16.45'te elektrikler kesilmiş, hükümetten, kesintinin sabotajdan kaynaklandığına dair bir açıklama yapılmıştı. 

KESİNTİLER 7 MART'TA BAŞLAMIŞTI 

Venezuela'da 7 Mart'ta başlayan ve yaklaşık bir hafta süren kesintinin ardından 25 Mart'ta ikinci büyük elektrik kesintisi yaşanmış ve iki gün devam etmişti.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bu kesintiye, ülkenin büyük bölümüne enerji sağlayan hidroelektrik santrali Guri'deki aktarım ünitesine keskin nişancı tarafından ateş açılması sonucu çıkan yangının neden olduğunu duyurmuştu.

Son kesintiler 29-30 Mart'ta yaşanmış, bunların da sona erdirilmesidrn sonra Maduro, 30 günlük bir plan açıklamıştı.
 Plan çerçevesinde iki gün önce ülkenin farklı bölgelerinde 18.00-20.30 saatlerinde "düzenli kesintiye" gidilmişti.


Yorumlar (0)
23
açık