Venezuela günden güne eriyor

Birleşmiş Milletler (BM), Venezuela'dan Peru'ya bir günde 5 bin 400 kişinin geçtiğini açıkladı.

DÜNYA 15.06.2019, 00:21 15.06.2019, 00:44 Hakan Öksüz
Venezuela günden güne eriyor

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin bölgedeki sözcülerinden Regina de la Portilla, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, binlerce Venezuelalı vatandaşın, güvenlikleri için Peru sınırına ulaştığını belirtti.

Peru sınırını geçen yaklaşık 5 bin 400 Venezuelalı için gerekli tedbirleri almaya başladıklarını aktaran Portilla, karşılaştıkları birçok kişinin günlerdir yemek yemediğini ve açık havada kötü şartlarda uyuduklarını kaydetti.

Portilla, Peru'ya ulaşan Venezuelalılar için daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını ifad etti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden önceki geçen hafta yapılan ortak yazılı açıklamada, Venezuela halkının ülkeyi hızla terk etmesinin şaşırtıcı boyutlarda olduğu ifade edilmişti.

Venezuela'da 2015 sonu itibarıyla ülkeyi terk edenlerin sayısının 695 bin kişi olduğu hatırlatılan açıklamada, dünya çapında şimdiye kadar ise 4 milyon Venezuelalı mülteci ve göçmenin komşu ülkelere sığındığı belirtildi.

Açıklamada, bu Venezuelalı mülteci ve göçmenlerden 1,3 milyonunun Kolombiya'ya, 768 bininin Peru'ya, 263 bininin Ekvador'a, 130 bininin Arjantin'e, 288 bininin Şili'ye ve 168 bininin Brezilya'ya, geri kalanların da Meksika, Orta Amerika ve Karayip ülkelerine sığındığı aktarılmıştı.

Yorumlar (0)
açık