Pentagon: İran, üslerimizi vurdu

Pentagon, "7 Ocak'ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sıralarında İran, Irak'taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.

DÜNYA 08.01.2020, 06:18 08.01.2020, 06:36
Pentagon: İran, üslerimizi vurdu

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı), İran’ın Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını duyurdu. 

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"7 Ocak'ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak'taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran'dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz."

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, İran'ın muhtemel saldırılarına karşı ABD Savunma Bakanlığının tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran'ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş olduğunu bildirdi.

Devrim Muhafızları Ordusu, Irak'ın Anbar vilayetindeki Amerikan askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü'ne balistik füzelerle saldırı düzenlediğini duyurmuştu. İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaşmış ve kısa bilgiler aktarmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham da Irak'taki ABD üslerine saldırı konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini kaydetmişti.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu