Netanyahu hakkındaki dosyalar açılıyor!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkındaki rüşvet, dolandırıcılık ve güven ihlâli suçlamalarına ilişkin soruşturma kapsamında dinlemelere bugün başlanıyor.

DÜNYA 02.10.2019, 12:20
Netanyahu hakkındaki dosyalar açılıyor!

Netanyahu hakkındaki dinleme süreci bugün başlıyor. Duruşma, avukatlarının Netanyahu’yu rüşvet, sahtekârlık ve güven ihlâli suçlamalarına karar verilmeden önce savunmalarının son şansı. İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, Başbakan Binyamin Netanyahu hakkındaki yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamaların yer aldığı 3 ayrı dosya nedeniyle avukatlarını dinlemeye başladı.

Mandelblit, dinlemelerin ardından hakkındaki rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlamalarının yer aldığı dosyalar nedeniyle Netanyahu hakkında dava açılıp açılmayacağına karar verecek. 

4 gün sürmesi bekleniyor

Başsavcı Mandelblit'in, Netanyahu hakkındaki 3 ayrı dosyaya ilişkin bugün dinleme işlemine başlarken, söz konusu sürecin en az 4 gün sürmesi bekleniyor. Netanyahu’nun avukatlarından 12’si, 2016’dan bu yana başbakanın yolsuzluk davalarını takip eden 20 Adalet Bakanlığı görevlisinin karşısında toplanacak. Başbakanın talebi üzerine duruşma dört gün sürecek ve Pazartesi gecesi sona erecek. Davanın, Yahudiler arasında kefaret günü olarak bilinen "Yom Kippur"un başlamasından bir gün önce bitecek olması ise Netanyahu'nun yaptığı bilinçli bir hamle olarak yorumlanıyor.

Kudüs'teki Adalet Bakanlığı binasında gerçekleştirilen dinlemede Netanyahu'nun 10 avukatı hazır bulundu, kendisi ise dinlemeye katılmadı. 

Mandelblit'in bugün 4000 kodlu dosyaya ilişkin Netanyahu'nun avukatlarını dinleyeceği, bu dosyaya ilişkin dinlemenin tamamlanmasının ardından yarından itibaren 1000 ve 2000 kodlu diğer iki dosyanın ele alınacağı belirtiliyor. 

Söz konusu dinlemelerin en az 4 gün sürmesi, Başsavcının lüzum görmesi durumunda ise bu sürenin uzaması bekleniyor. İsrail Başsavcısının kararını ne zaman açıklayacağı bilinmezken, İsrail basınında kararın aralık ayı sonunda açıklanacağı belirtiliyor.

 

Netanyahu'nun dosyaları

İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında üç ayrı dosya bulunuyor.

Bunlardan "4000 kodlu" telekomünikasyon yolsuzluğu soruşturması kapsamında Başbakan Netanyahu, Shaul Elovictch'in sahibi olduğu "Bezeq" medya şirketine ait "Walla News" adlı internet sitesinde, ailesi lehine haberlere yer verilmesi karşılığında söz konusu şirkete 276 milyon dolar değerinde mâli imtiyaz sağlamakla suçlanıyor.

1000 kodlu dosyada ise Netanyahu'nun 2007 ile 2016 yılları arasında iş adamlarından "hediye" adı altında rüşvet olarak da görülen toplamda 283 bin dolar değerinde puro, şampanya, mücevher ve uçak bileti aldığı iddia ediliyor.

2000 kodlu dosyada da Netanyahu hakkında, "rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığı" yönünde suçlamalar yer alıyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu