İşte ABD'nin Suriye'de bırakacağı asker sayısı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Amerikan askerlerini Suriye'nin kuzeydoğusundan çıkarma sürecinin sürdüğünü, nihayetinde bölgede 500-600 askerin kalacağını duyurdu. Amerika'nın YPG/PKK'ya yardım etmeyi sürdürdüğünü açıklayan Esper, Türkiye ile sağlam bir ilişkiyi temin etmeleri gerektiğini söyledi.

DÜNYA 14.11.2019, 11:38 Hülya İlgin
İşte ABD'nin Suriye'de bırakacağı asker sayısı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, Amerika'nın Suriye'nin kuzeyinde 600 kadar askeri bırakacağını açıkladı.

Pentagon Şefi Mark Esper, Asya turu çerçevesinde Güney Kore'ye giderken gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Amerikan askerlerini Suriye'nin kuzeydoğusundan çıkarma sürecinin devam ettiğini belirten Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper, "Günün sonunda orada 500-600 askerimiz olacak." ifadelerini kullandı.

El Tanf üssündeki 200 ABD askeri hariç!

Pentagon Şefi Mark Esper, Suriye'nin güneybatısında Irak ve Ürdün sınırında El Tanf üssünde konuşlanan 200 kadar askerin bu gruba dâhil olup olmadığı yönündeki soruya, bahsettiği rakamın Suriye'nin kuzeydoğusu için olduğu cevabını verdi.  

ABD, PKK'ya yardım etmeyi sürdürecek!

Bir başka soru üzerine, Amerika'nın bölgede YPG/PKK'ya yardım etmeyi sürdürdüğünü belirten ABD Savunma Bakanı Esper, Suriye'deki Amerikan askerlerinin sayısının, özellikle Avrupalı müttefiklerin ülkedeki varlığını güçlendirmesi durumunda değişebileceğini ifade etti.

Pentagon Şefi Esper, "İşler değişir. Sahadaki olaylar değişir. Örneğin, Avrupa'dan bize katılan ortaklarımız ve müttefiklerimiz olabilir. Sahada bize katılırlarsa, bu bize oradan daha çok Amerikan askerini çıkarma kabiliyeti tanıyabilir." dedi.

Hem PKK'yı destekleyecek hem de Türkiye ile dost olacak!

Yine bir soru üzerine ABD Savunma Bakanı Esper, Türkiye'nin Amerika ile Barış Pınarı Harekâtı'nda ateşkes konusunda vardığı anlaşmaya "genel anlamda uyuyor göründüğünü" dile getirdi. Esper, Türkiye hiç yapılamayacak kadar hassas davranırken bölücü terör örgütü PKK/PYD/YPG'nin mutabakatı hiçe sayarak gerçekleştirdiği saldırıları dillendirmedi.

Mark Esper, Türk ve Rus askerlerinin, bir ay önce Türk ve Amerikan askerlerinin yaptığı gibi Suriye'de ortak devriye görevi yürütmesi konusunda ne düşündüğüne ilişkin soruya ise misyonlarının hiçbir zaman Suriye sınırında Türkler ve Kürtler arasında devriye yapmak olmadığı, terör örgütü DEAŞ'ı yenilgiye uğratmayı amaçladıkları yanıtını verdi.

Türk ve Rus ordularının birlikte çalışması konusundaki endişelerini, bunun NATO yörüngesinden çıkış anlamına geldiğini Türkiye'ye ilettiğini dile getiren Savunma Bakanı Mark Esper, yıllarca iyi bir müttefik olan, Kore Savaşı'nda ve Afganistan'da ABD'nin yanında mücadele eden Türkiye'yi bu yoldan geri çevirmeleri ve sağlam bir ilişkiyi temin etmeleri gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
az bulutlu