İran'a tanker uyarısı: "Takas etmeyeceğiz"

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İran'ın İngiliz bandıralı petrol tankerini alıkoymasıyla ilgili, "Yasal olarak alıkonulan bir gemiyi, yasa dışı alıkonulan bir gemiyle takas etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 01.08.2019, 21:22
İran'a tanker uyarısı: "Takas etmeyeceğiz"

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Bangkok ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İngiltere bandıralı geminin alıkonulması durumunda hukukun üstünlüğü ve uluslararası kanunlara göre, hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir İran gemisinin İngiltere'ye bağlı Cebelitarık yönetimi tarafından durdurulduğunu hatırlatan Raab, "Yasal olarak alıkonulan bir gemiyi, yasa dışı alıkonulan bir gemiyle takas etmeyeceğiz. İran, daha önce reddedilen talebini böyle kabul ettiremez." diye konuştu.

Raab, bir tür takas, pazarlık ya da iki gemi arasında bağlantı kurulmasının gündemlerinde olmadığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

İngiltere'ye bağlı olan İspanya'nın güneyindeki Cebelitarık özerk yönetimi, geçen ay İran tankerinin Avrupa Birliği'nin (AB) Suriye'ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulduğunu duyurmuştu.

İran ise tankerin alıkonulmasının İngiltere için "sonuçları olacağı" uyarısını yapmıştı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Tahran, 19 Temmuz'da İngiltere bandıralı bir petrol tankerini alıkoymuştu.

Yorumlar (0)
23
açık