İngiltere'de 'evsiz ölümleri' arttı!

İngiltere ve Galler'de sokakta hayatını kaybeden "evsiz" sayısının son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı aktarıldı.

DÜNYA 27.10.2019, 19:34
İngiltere'de 'evsiz ölümleri' arttı!

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere ve Galler'de sokakta ölen evsizlerin sayısıyla ilgili bir rapor yayımladı.

Raporda, sokakta ölen evsizlerin yaşı, cinsiyeti ve ölümlerin en çok yaşandığı şehirlerle ilgili bilgiler de yer aldı.

Rapora göre, 2013-2019 yıllarında ülkede toplam 3 bin 353 evsiz hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren evsizlerin sayısı 2013'te 482 iken, bu sayı 2018'de 726'ya çıktı.

Sokakta ölen evsizlerin yüzde 88'ini erkekler meydana getirdi, ölümlerin en fazla yaşandığı kent de Londra oldu.

Erkeklerin ortalama ömrünün 76, kadınların 81 olduğu ülkede, evsiz erkeklerin ortalama ömrü 45, evsiz kadınların ise 43 olarak tespit edildi.

Ulusal İstatistik Ofisi, Sağlık ve Yaşam Analizi Bölümü Başkanı Ben Humberstone, raporla İngiltere ve Galler'de ulusal sorun haline dönüşmüş evsizler konusunda çalışma yapacaklara yardımcı olmak istediklerini belirtti.

İngiltere ve Galler'de sokakta ölen evsiz sayısının 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çeken Humberstone, ölümlerin çoğunun artan uyuşturucu kullanımına bağlı olduğunu kaydetti.

90 bin aile barınaklarda yaşıyor

Ülkede yaklaşık 90 bin aile ise belediyelerin sağladığı geçici barınaklarda yaşıyor. Tek gecelik yurtlar, hostel'lar, kadın sığınma evleri veya sosyal konutlar "geçici barınak" kabul ediliyor.

Ülkede bir arkadaşının ya da akrabasının yanına sığınarak yaşayan "gizli evsizlerin" sayısının da 3 milyondan fazla olduğu düşünülüyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu