Han'dan Modi'ye tepki: Pahalıya mal olacak!

Pakistan Başbakanı İmran Han, "Hindistan Başbakanı Narendra Modi stratejik bir hata yaptı. Bu hata hem Modi'ye hem de BJP hükümetine pahalıya mal olacak" dedi.

DÜNYA 14.08.2019, 21:46 Hülya İlgin
Han'dan Modi'ye tepki: Pahalıya mal olacak!

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Cammu Keşmir'i uluslararası sorun haline getirerek stratejik hata yaptığını söyleyen Pakistan Başbakanı İmran Han, bu hatanın hem kendisi hem de Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümetine pahalıya mal olacağını belirtti.

Geo News haber sitesine göre, Keşmir'in Pakistan'a bağlı bölümü Azad Keşmir'in başkenti Muzaffarabad'daki Eyalet Yasama Meclisinde konuşan İmran Han, Hindistan'ın Keşmir konusunda planlar yaptığının altını çizerek, Keşmir'de atacağı her adıma Pakistan'ın daha güçlü karşılık vereceğini kaydetti.

İmran Han, Pakistan ordusunun Hindistan'ın Keşmir planlarına tam anlamıyla vakıf olduğunu belirterek, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırma kararının Keşmir'i uluslararası sorun haline getirdiğini, bunun da büyük bir stratejik hata olduğunu dile getirdi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Keşmir'in özel statüsünü değiştirmesiyle son kartını oynadığını anlatan Pakistan Başbakanı İmran Han, "Modi'nin stratejik bir hata yaptığını düşünüyorum ve bu hata hem Modi'ye hem de BJP hükümetine pahalıya mal olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan'ın yalnızca Cammu Keşmir ile yetinmeyeceğini, Pakistan'da da sorunlar çıkarmayı amaçladığını dile getirdi.

"Modi'nin Hindistan'ı Nazi Almanyası'na döndü"

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan'da iktidardaki BJP'nin ideolojisini Nazi ideolojisine benzeterek, "Bu tehlikeli ideoloji, Babri Camisi ve inek linçleri gibi kazalarla sonuçlandı. Modi'nin Hindistanı'nda yaşananlar Nazi Almanyası'na benziyor. Hindistan'daki entelektüeller konuşmaya korkuyorlar çünkü konuşurlarsa hedef haline gelecekler." şeklinde konuştu.

"Yalnızca ordu değil, bütün halkımız savaşmaya hazır"

Pakistan Başbakanı İmran Han, Keşmir konusunda ordu ile Pakistan halkının aynı düşünceye sahip olduğuna vurgu yaparak, Pakistan halkının da ordunun yanında savaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

Pakistan Başbakanı İmran Han, "Tüm ulus hazır ve silahlı kuvvetlerinin yanında duruyor." diyerek, Müslümanların özgürlükleri için savaştığında en büyük orduları dahi yendiğini söyledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Birleşmiş Milletleri (BM) bölgede çıkabilecek olası savaşa karşı uyararak, bundan Birleşmiş Milletler'in (BM) sorumlu olacağını ve tüm İslam dünyasının görevini yapması için Birleşmiş Milletler'e (BM) baktığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
sisli