Dezenfektan üreticisi: Kesinlikle insan bedenine sokmayınız!

ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarına dezenfektan enjekte edilmesi gibi sözde önlem önerisinden sonra ünlü dezenfektan üreticisi, "Trump'ı dinlemeyin, bedeninize dezenfektan sokmayın" şeklinde açıklama yapmak zorunda kaldı.

DÜNYA 24.04.2020, 16:26 24.04.2020, 16:49
Dezenfektan üreticisi: Kesinlikle insan bedenine sokmayınız!

ABD Başkanı Trump, tarihte eşi benzeri görülmemiş açıklamalar serisine Covid-19 hastalarına tedavi için ultraviyole (UV) ışın tutulması ve dezenfektan enjekte edilmesi önerilerini eklerken, bilim insanları arasında infial yaratırken, sosyal medyada alay konusu oldu.

Sıvı antiseptik-dezenfektan markası Dettol'ü üreten şirket ise "Dezenfektanlar hiçbir koşulda enjekte edilmemeli, içilmemeli, yenmemelidir" açıklamasını yaptı.

"Dezenfaktan ürünler kesinlikle insan bedenine sokulmamalı"

Reckitt Benckiser firması, Trump'ın açıklamalarından beri kendilerine Covid-19 tedavisi için vücuda dezenfektan almak gerekip gerekmediğine dair sorular geldiğini belirterek, "Sağlık ve hijyen ürünlerinde küresel lider olarak şunu açıklığa kavuşturmamız lazım: Dezenfaktan ürünler kesinlikle insan bedenine enjeksiyon, sindirim ya da başka bir yolla sokulmamalıdır. Dezenfektan ve hijyen ürünlerimiz sadece amaçlarına uygun şekilde ve kullanım kılavuzuna uygun şekilde kullanılmalıdır. Lütfen markanın güvenlik bilgilerini okuyunuz." ifadelerini kullandı.

"Dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır?"

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Müşaviri William Byran, Covid-19 ile Mücadele Görev Gücünün Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği günlük basın toplantısında, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) güneş ışığı ve sıcaklıktan nasıl etkilendiğine ilişkin bir sunum yapmıştı. Byran, "Bugüne kadar yaptığımız en etkili araştırma, güneş ışınlarının hem havadaki hem de yüzeydeki virüsü öldürdüğünü görmemizdi. Sıcaklık ve nem de benzeri bir etki yaratıyor. Sıcaklığı ve nemi artırdığınızda bu, virüsün daha çok aleyhine oluyor." demişti. 

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele konusunda ilginç bir tavsiyede bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Ultraviyole ya da çok güçlü bir ışını vücuda aldığımızı düşünelim. Bu deri yoluyla ya da başka bir yolla olabilir. Bunu test edebilirsiniz. Pek dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz, virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir." ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Byran, Trump'ın bu tavsiyesinin imkânsız olduğunu kaydetmişti. 

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur