Beyaz Saray: El Kaide örgütünün lideri öldürüldü

Beyaz Saray, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide Örgütünün lideri Kasım El-Rimi’nin öldürüldüğünü duyurdu.

DÜNYA 07.02.2020, 02:38 07.02.2020, 03:10 Burak!
Beyaz Saray: El Kaide örgütünün lideri öldürüldü

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, Başkan Donald Trump'ın talimatıyla Yemen'de Arap Yardımadası El Kaidesi'nin kurucusu ve lideri ve El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri'nin yardımcısı olan Kasım el-Rimi'yi başarılı bir şekilde ortadan kaldıran bir terörle mücadele operasyonu düzenledi" ifadeleri yer aldı.

Kasım El -Rimi kimdir?

Kasım Muhammed Mehdi el-Rimi, tanınan diğer adlarıyla Ebu Hüreyre veya Ebu Hüreyre el-Sanai, Arap Yarımadası el-Kaidesi'nin lideridir.

Kasım Muhammed Mehdi el-Rimi, 5 Haziran 1978'de, günümüzde Yemen'in San'a iline bağlı Rimi köyünde doğdu. Afganistan Savaşı öncesinde Afganistan'a giderek el-Kaide'ye katıldı ve örgüt tarafından el-Faruk kampında eğitildi. Afganistan Savaşı'nda aktif olarak yer aldı.

2002'de Yemen'e döndükten sonra, kendisinin de arasında bulunduğu bir grubun, Ebu Ali el-Harisi'nin öldürülmesine tepki olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Yemen Büyükelçisi Edmund James Hull'a düzenlemek istedikleri suikast planı gün yüzüne çıktı. 2004'te, başkent San'a'daki beş elçilik binasına yapılan saldırı planıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şubat 2006'da, San'a'da tutulduğu hapishaneden 22 mahkumla birlikte kaçtı. 

Ocak 2009'da kurulan Arap Yarımadası el-Kaidesi'nin askeri komutanı olurken, örgüt lideri Nasır el-Vuheyşi'nin Haziran 2015'te öldürülmesi sonrasında örgüt liderliğine seçildi.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu