ABD'deki hapishanede Covid-19 isyanı!

Kansas eyalet valisi Laura Kelly hapishanede çıkan isyanın bastırıldığı bilgisini verdi.

DÜNYA 11.04.2020, 09:53 11.04.2020, 16:02
ABD'deki hapishanede Covid-19 isyanı!

ABD’nin Kansas Eyaleti Valisi Laura Kelly, bir hapishanede çıkan isyanın cuma sabahı kontrol altına alındığını, Covid-19 kaynaklı çıktığı iddia edilen isyanın kesin nedeninin belirlenmesi için soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kansas Valisi Kelly, cuma günü yaptığı basın açıklamasında, perşembe günü Kansas City Lansing Hapishanesi'nde çıkan isyanın nedenin henüz tespit edilmediğini ve isyanın bastırılmasında ciddi yaralanma veya ölümlerin yaşanmamasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Kansas Ceza İnfaz Kurumu (KDOC) Sözcüsü Rebecca Witte ise yaptığı açıklamada, isyan başlatan 20-30 mahkumun hapishane görevlilerinin ofislerine girip dosyaları yaktığını, güvenlik kameralarını ve ofis camlarını kırdığını, bilgisayar ve benzeri ekipmanlara zarar verdiğini söyledi.

İsyanlarda Covid-19 şüphesi

KDOC Sözcüsü Witte, yerel basındaki, isyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artması nedeniyle çıktığı iddialarına ise "Bu konuda yorum yapmak için çok erken, soruşturma birkaç hafta sürebilir." şeklinde cevap verdi.

KDOC’un resmi internet sitesinde, hapishanedeki ilk salgın vakasının nisan ayı başında görüldüğü, cuma günü itibarıyla 12 mahkum ve 16 görevlide koronavirüs tespit edildiği belirtildi.

Wanshington'da da benzer bir isyan yaşanmıştı

ABD’de Covid-19’dan ilk ölümlerin gerçekleştiği Washington eyaletindeki Monroe hapishanesinde de çarşamba günü benzer bir isyan hadisesi yaşanmıştı.

Yorumlar (0)
24
açık