Tatilciler dikkat! Bu tuzağa düşmeyin

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tatilcilerin mağduriyet yaşamamaları için 'ucuz tatil' kampanyalarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

YAŞAM 27.07.2019, 13:20 28.07.2019, 10:13
Tatilciler dikkat! Bu tuzağa düşmeyin

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yaz döneminde birçok insanın tatile gitmek için acenteleri tercih ettiğini belirtti. 

Şahin, yaz aylarında acente sayısının ciddi oranda artış gösterdiğine dikkat çekti.

Yazın bazı acentelerin insanlara güzel, ucuz ve avantajlı tatil kampanyaları sunduğuna değinen Şahin, tatil planı yapanları şöyle uyardı:

"Vatandaşlar da ucuz tatil yapmak için buralara başvuruyor ve konaklama ile seyahat ücretini acenteye ödüyor. Ancak tatil günü geldiğinde bize o hizmeti verecek asıl şirketin bizim otel ve bilet rezervasyonundan tamamen habersiz olduğunu görüyoruz. Yani acenteye parayı ödüyoruz ama adımıza herhangi bir rezervasyon yapılmıyor. Bu yüzden cazip, ucuz ve avantajlı bir tatil kampanyası varsa 'muhakkak onun altında bir şey vardır' diye bundan uzak durmamız gerekiyor. Tatilcilerimiz bu konuda son derece dikkatli olmalıdır. Zira özellikle yaz aylarında bize bu konuda çok şikayet geliyor."

"Rezervasyon yapılıp yapılmadığını kontrol etmeliyiz"

Şahin, yaz aylarında turizm acentelerine ilişkin çok sayıda şikâyet aldıklarını kaydederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Acentelerin konaklamamız için ayırttığı otelle ya da biletimizi aldığı firmayla muhakkak yazışma yaparak, adımıza rezervasyon yapılıp yapılmadığını teyit etmeliyiz. Zira bunu yapmadığımız takdirde ya da sözlü olarak yaptığımızda elimizde herhangi bir delil olmayabilir. Karşı taraftan yazılı olarak geri dönüş aldıktan sonra paramızı vermeliyiz. Çünkü o acente bu şekilde tatile gitmek isteyenlerden parayı topluyor, birkaç ay içerisinde de şirketi kapatıp ortadan kayboluyor. Daha sonra tüketicimiz muhatap bulamıyor. Bu yüzden her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz aylarında çok sayıda tatilci 'biz acenteye paramızı verdik ama adımıza ne otel ne de bilet rezervasyonu yapılmış, paramızı nasıl geri alacağız' diye bize şikayete geliyor."

Bazı acentelerin bildirilenin dışında bir rezervasyon yaptığına da dikkat çeken Şahin, "Yapılan rezervasyonun gerçeğiyle karşılaştığımızda bize sunulan ve taahhüt edilen şekilde olmadığını görüyoruz. Artan şikayetlerden dolayı neredeyse kışa kadar tatilcilerden bize gelen şikayetlerin çözümü noktasında çalışıyoruz." dedi. 

Yorumlar (0)