Kasım ayı "kahkaha ayı" olacak

Uluslararası Ankara Komedi Festivali'nin bu yıl 5'incisi düzenlenecek. Festivalde Cem Yılmaz, Ferhan Şensoy, Erkan Can ve Günay Karacaoğlu'nun da aralarında bulunduğu birçok usta komedyen sahne alacak.

YAŞAM 06.10.2019, 11:42 06.10.2019, 15:12
Kasım ayı "kahkaha ayı" olacak

Cem Yılmaz, Ferhan Şensoy, Erkan Can ve Günay Karacaoğlu'nun da aralarında bulunduğu birçok komedyen ustasının sahne alacağı Uluslararası Ankara Komedi Festivali 1-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ankaralılara keyifli bir kasım geçirmeyi vadeden Uluslararası Ankara Komedi Festivali'nde, stand-up gösterileri, tiyatro oyunları, atölyeler, çocuk etkinlikleri ve konserler bulunacak.

Festival etkinlikleri Nazım Hikmet Sanat ve Kongre Merkezi, Congresium, Tatbikat Sahne, 4 Mevsim Tiyatro Salonu, GAGA Manjero, Route Sahne, IF Sokak olmak üzere 10 ayrı mekânda tertiplenecek.  

Açılışı Cem Yılmaz yapacak

Festivalin açılışı 1 Kasım'da Cem Yılmaz'ın "Diamond Elit Platinum Plus" gösterisiyle yapılacak. Festivalde, Ferhan Şensoy "Ferhangi Şeyler", Günay Karacaoğlu "Aşk Ölsün, Erkan Can, "Barut Fıçısı", Zafer Algöz ve Can Yılmaz "Burada Olan Burada Kalır" gösterileriyle sahne alacak.

Vedat Özdemiroğlu, Ege Kayacan, İlker Gümüşoluk, Alpay Erdem ve "Çok Da Fifi", stand-up gösterileriyle Ankaralılarla bir araya gelecek. Şirin Soysal ise kabare şarkılarından oluşan bir konser sunacak.  

Vedat Özdemiroğlu: Zorluklara karşı en soylu direnme biçimi

Uluslararası Ankara Komedi Festivali'nin Sanat Yönetmeni ve mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yapımını Gezgin Kültür Sanat'ın düzenlediği organizasyonun, Türkiye'nin ilk büyük çaplı mizah festivali olduğunu kaydetti.

Mizahın önemine işaret eden mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu, "Gülmek, çok ince bir düşünme biçimi, hatta düşünme şekillerinin en neşelisi ve zeka olarak en değerlisi. Gülmek aslında hayatın zorluklarına karşı en soylu şekilde direnme biçimi. Gülmek eşittir neşeli düşünce, eşittir insan olmak. Bunun tadını çıkarmak gerekiyor." dedi.

Uluslararası Ankara Komedi Festivali'nin Sanat Yönetmeni ve mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu, ünlü Alman tiyatro yazarı Bertolt Brecht'in "Bir tiyatro ki güldürmez ben o tiyatroya güler geçerim." sözünü anımsatarak, gülmecesiz bir tiyatro düşünemediğinin altını çizdi. Vedat Özdemiroğlu, bu düşüncelerle başlattıkları komedi festivalinin 5. yılına girmesinden duydukları heyecanı ve mutluluğu dile getirerek, festivali bugünlere taşıyan Başkent seyircisine de teşekkürlerini sunduklarını ifade etti.

Dünya çapında isimler...

Uluslararası Ankara Komedi Festivali'ne ilginin her yıl daha da arttığını söyleyen Vedat Özdemiroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Seyirciyle aramızda çok hoş bir sinerji var. Bu sene bunun çoğalacağını düşünüyorum çünkü festivalde dünya çapında isimler yer alıyor. 5. yılın süprizi sevgili Cem Yılmaz, 1 Kasım'da açılışı onunla yapacağız. Sanırım bir dünya rekoru oldu. Gösterisinin bütün biletleri 30 saniye içinde tükendi. Çabuk tükeneceğini biliyorduk ama bir dakikanın altında olacağını bilmiyorduk. Böyle bir komedyene sahip olduğumuz için kıvanç duyuyoruz.

Mizahımızın duayeni, 33 yıldır yaklaşık 2 bin 500 kez sergilediği Ferhangi Şeyler adlı tek kişilik oyunuyla bir dünya rekortmeni Ferhan Şensoy'dan Erkan Can ve Günay Karacaoğlu'na kadar dünya çapında isimler bizimle olacak. Türkiye bir dünya devi olduğu için bizim yıldızlarımız da dünya yıldızları. Bunu kıvançla, kibre kapılmadan, sevinçle belirtmemiz gerekiyor." 

Her yaştan izleyici...

Uluslararası Ankara Komedi Festivali'nin Sanat Yönetmeni ve mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu, her yaştan izleyicinin kendine yer bulabileceği bir festival hazırladıklarını vurgulayarak, minik izleyiciler için Ezo Sunal'ın bir etkinliği olacağını, Niloya ve Harika Kanatlar müzikalinin sergileneceğini kaydetti.

Vedat Özdemiroğlu, genç izleyicileri "yapı taşımız" şeklinde nitelendirerek, üniversite öğrencilerini düşünerek festival paketleri hazırladıklarını ifade etti. İzleyicilerin festival boyunca genellikle birden çok gösteriye katılmak istediğini söyleyen Özdemiroğlu, "Onlara bir avantaj sağlamak istedik. Tiyatro ve stand up paketleri var. 4 gösteriye bilet alınca 5'inci gösteriye para ödememiş gibi oluyor." şeklinde konuştu.   

Yorumlar (0)
15
açık