Bu ayılara özel bakım

Bursa'da bulunan Ova Korusu Ayı Barınağı'nda kış uykusuna yatmayan ayılara özel bir beslenme programıyla bakım uygulanıyor.

YAŞAM 18.01.2020, 12:50 18.01.2020, 13:03
Bu ayılara özel bakım

Bursa'nın Karacabey ilçesinde yer alan Ova Korusu Ayı Barınağı'ndaki ayılara, hava sıcaklıklarının düşmesi sonucu metabolizmalarının yavaşlaması nedeniyle özel bir bakım programı uygulanıyor.

65 ayının yaşadığı barınakta, yetkililer kış uykusuna yatmayan ayılara havuç, turp, ekmek ve özel mamalar veriyor.

"İhtiyaçlara göre düzenledik"

Ayıların kış aylarındaki beslenme ihtiyaçları hakkında bilgiler veren Ova Korusu Ayı Barınağı Şefi Azizcan Sezer, "Kış aylarında olmamız nedeniyle hayvanların metabolizmaları oldukça yavaşladı. Yavaşlayan metabolizmalarına karşılık kış uykusuna yatmayan ayıların beslenme programlarını metabolizmalarının ihtiyaçlarına göre düzenledik. Şu an kış uykusuna yatmayan ayılara özel bir besin programı oluşturarak beslenmelerini gerçekleştiriyoruz. Metabolizmaları yavaş olduğu için hayvanlar oldukça yavaş hareket ediyor." diye konuştu.

Ova Korusu Ayı Barınağı'nda 65 ayının yaşadığını söyleyen Sezer, "Barınağımızda Türkiye'nin muhtelif bölgelerinde doğada zarar görmüş, yaralanmış, tekrardan doğaya dönemeyecek durumda olan ayıların bütün yaşamsal temel ihtiyaçlarını karşılayıp, ayılarımızı burada hayatlarının sonuna kadar güzel bir şekilde yaşatma imkânlarının hepsini sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu