Fındık fiyatları 2 ayda yüzde 43 yükseldi!

Fındığın serbest piyasa fiyatı 20 lirayı gördü. 2 ayda 14 liradan 20 liraya yükselen fındığın üreticiler tarafından elde tutulması fiyatları bir miktar daha artırabileceği öngörülüyor.

TARIM 19.01.2020, 17:43 20.01.2020, 10:04
Fındık fiyatları 2 ayda yüzde 43 yükseldi!

2019’da İtalya ve Gürcistan’da fındık rekoltesinin az olması Türkiye’yi bir adım daha öne taşıdı. Konuyla ilgili görüş bildiren Alaplı Ziraat Oda Başkanı Şeref Türkoğlu, “Sezonun neredeyse sonlarına geldik ve şu anda fındık fiyatı serbest piyasada 20 TL civarında. Çin’in piyasaya girmesi, iç tüketimde de fındığın tüketiminin artması, talebi yoğunlaştırdı. Dolayısıyla talep artınca arz yönünde denge bozuldu. Avrupalı alıcılar tamamen Türkiye'ye yöneldi. Çünkü bu ülkelerde fındık rekoltesinin düşük olduğunu biliyoruz Şu andaki göstergeler, fındık fiyatının 22 ila 24 lira bandında oluşacağını gösteriyor” dedi.

“Don afeti olursa fındık fiyatlarının nereye gideceğini kimse tahmin edemez”

Fındık fiyatların önümüzdeki günlerde de bu bandın altına düşmeyeceğini söyleyen Türkoğlu, “Bugün serbest piyasada oluşan fiyatlar ise fiyatının çok üstünde. Fakat üreticilerin elinde çok az miktarda fındık var. Fiyatlar şu anda tavan yaptı. Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan aşağıda olacağını düşünmüyoruz. Çünkü devlet müdahalesiyle birlikte fındık piyasası artık istikrarlı bir hale gelmiştir. Bugünkü fiyatlar önümüzdeki sezonun da artık istikrarlı geçeceğinin habercisidir. Şu andaki göstergeler 22 lira ile 24 lira bandında fındık fiyatları oluşacak gibi görünüyor. Yukarısı olur mu bilemiyorum. Tabi ki bu, bu senenin fındığının oluşmasına da bağlı. Fındık karanfillerinde bir uyanış olup, peşinden bir zirai don afeti gelişirse, o zaman fındık fiyatlarının nereye gideceğini kimse tahmin edemez” diye konuştu.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu