Bakanlardan son dakika Erzincan açıklaması: İşçilerin 5'i konteyner, 4'ü araç içinde

Erzincan'da maden ocağındaki kaymanın ardından kayıp işçilere ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Arkadaşların 5'inin bir konteyner içinde yer aldığı, 3'ünün bir araç içinde ve aynı bölgede yer aldığı, bir şoför kardeşimizin de kamyon içinde başka bir bölgede olduğu değerlendiriliyor” dedi.

GÜNDEM 14.02.2024, 14:20 14.02.2024, 16:57 Şeyda Gül
Bakanlardan son dakika Erzincan açıklaması: İşçilerin 5'i konteyner, 4'ü araç içinde

Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağında yaşanan toprak kaymasının ardından kayıp kişilerin bulunması için sürdürülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, maden ocağında toprak kaymasında kayan kütlenin toplam hacminin ilk belirlemelere göre 9-10 milyon metreküp olduğunun belirtildiğini söyledi. “Maalesef 9 işçimiz bu kütlenin altında kaldı ve hemen arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı ve aralıksız devam ediyor” diyen Bakan Yerlikaya, 339'u arama-kurtarma personeli ve diğer görevlilerle birlikte bin 800 personelin görev yaptığını dile getirdi.

Aradığımız işçilerin 5'i konteyner, 4'ü araç içinde

Ayrıca 626 araç, 97 aydınlatma kulesi, 32 iş makinesi, 6 dron, 44 jeneratör, 3 KBRN aracı, 5 metale duyarlı radar cihazı ile arama - kurtarma çalışmalarının devam ettiğini anlatan Bakan Yerlikaya, insan kaynakları ve personel açısından hiçbir ihtiyacın olmadığını vurguladı. Yapılan tüm değerlendirmelerde aradıkları arkadaşların 5'inin bir konteyner içinde yer aldığı, 3'ünün bir araç içinde ve aynı bölgede yer aldığı açıklayan Bakan Yerlikaya, bir şoförün de kamyon içinde başka bir bölgede olduğunun değerlendirildiğini ifade etti.

Bir iz alır almaz daha çok oraya odaklanıp mesafe almak istiyoruz

100 dönüme yayılmış 9-10 milyon kütleden bahsettiklerini kaydeden Bakan Yerlikaya, bu kütle içinde bir avantajları olduğunu kaydetti. “Bilim insanlarının bize söylediği, araç içinde olan ve konteyner içinde olan demek bizim metal radar tespitleriyle birlikte bu kütleler üzerinde tarama başladık. Daha hızlı aksiyon alabilmek adına bu radar taramalarıyla bu araçlar ve konteynerle ilgili bir iz alır almaz daha çok oraya odaklanıp mesafe almak istiyoruz” diyen Bakan Yerlikaya, arama - kurtarma personelinin çalıştığı bölgelerde heyelan riski olmadığını vurguladı. Arama - kurtarma çalışmalarının güvenliğinden taviz vermeden çalışmalara devam etmek istediklerini kaydeden Bakan Yerlikaya, “Duamız temennimiz güzel haber vermek. Bu noktada çalışıyoruz. İnşallah hayırlı haber vermek bizlere nasip olur. Medyamız olayı an be an iletmek için gayret gösteriyor. Teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sürekli bilgi veriyoruz ve talimatlarını alıyoruz” şeklinde konuştu.

Adli ve idari soruşturma sürüyor

Aramanın seri yapılması gerektiğini vurgulayan Bakan Yerlikaya, radarla radarın derinliğine geldiği mesafede bunlara erişebilmenin bir avantaj olduğunu aktardı. Gece gündüz durmadan arama-kurtarma çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Bakan Yerlikaya, “Bir ihlal var-yok meselesinin izahı ile ilgili idari ve adli soruşturma sürüyor” dedi.

Bakan Bayraktar: Madende son denetim 2023 Ağustos ayının başında yapıldı

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında meydana gelen toprak kayması olayına ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ise göçük altında kalan işçilere ve ailelerine sabır diledi. Dün gerçekleşen hadise için hemen harekete geçtiklerini ifade eden Bakan Bayraktar, ilgili kurumların, bakanlıkların ve oluşturulan kriz masasının anbean takip ettiklerini belirtti.

Madencilik anlamında denetimleri de yakinen takip edilen bir maden

 İlk baktıkları konunun buradaki işçilerin bir an önce kurtarılması olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, madenin 2004 yılından beri işletme ruhsatı olan bir maden olduğu bilgisini paylaştı. Yabancı bir şirketin operatörlüğünde devam eden faaliyeti olduğunu anlatan Bakan Bayraktar, en son 2021 yılında da çevre ile alakalı izinlerini almış bir firma olduğunu söyledi. Madencilik anlamında denetimleri de yakinen takip edilen bir maden olduğunu kaydeden Bakan Bayraktar, en son denetimin geçen yıl Ağustos ayında yapılmış durumda olduğunun bilgisini verdi. Kazaya neyin sebebiyet verdiği ile alakalı araştırmaların devam ettiğini açıklayan Bakan Bayraktar, “Biraz zamana ihtiyacı var konunun. Daha sağlıklı bir bilgi verilmesi açısından. Elbette ki çevresel etkiler yönüyle sürekli ölçümler, sürekli numuneler alınıyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)