AK Parti seçim çalışması sırasında silahlı saldırı: 16 şüpheli tutuklandı

AK Parti'nin Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay’ın dernek ziyaretinde gerçekleşen silahlı saldırının ardından adliyeye sevk edilen 26 şüpheliden 16'sı tutuklandı. Olayda ağır yaralanan bir kişi bulunurken, saldırının kendisine yönelik olduğunu düşünen Yeniay, “Bu bir terör girişimi ve bize yönelik. Bu bir siyasi kimliğe karşı yapılmış bir terör girişimidir, planlı eylemdir" diyerek şikayetçi oldu.

GÜNDEM 15.02.2024, 12:03 Buse Önder
AK Parti seçim çalışması sırasında silahlı saldırı: 16 şüpheli tutuklandı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 10 Şubat Cumartesi günü yaşanan saldırıya yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, Küçükçekmece Adliyesi'ne getirildi.

Adliyede savcılığa çıkarılan 22 şüpheliden 13'ü tutuklanma, 4'ü haklarında adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi; 5 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Tutuklu sayısı 16 oldu

Savcılık ifadesinin ardından Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 17 şüpheliden 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 13 şüpheli ise "tasarlayarak öldürmeye teşebbüs", "sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Böylece, daha önce tutuklanan 3 çocukla birlikte, saldırıya ilişkin tutuklu sayısı 16'ya yükseldi.

‘Ciddi tehditler almıştık’

AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay, seçim çalışmaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Seçim çalışmalarımız sırasında maruz kaldığımız silahlı saldırı, içinde bulunduğumuz siyasi süreci daha da karmaşık hale getirmiştir. Oradaki toplantıda farklı firmalardan bahsedilmiş ve siyasi figürler bir araya gelmiştir. Ancak o sırada ciddi bir tehdit almamıza rağmen, bunu ciddiye almamıştık. Ancak ayrılmadan önce söylenenleri paylaştık ve teşekkür ettik. Ne yazık ki, ayrılmadan hemen önce bize eşlik eden sivil memurlar, dışarıda kontrol yapmaktaydı. Bir arkadaşımızın sorması sonucu içeride kaldık. Bu esnada otomatik silahlarla yapılan saldırı gerçekleşti”

‘Planlı bir terör girişimidir’

Bu olayın tesadüfi olmadığına inandıklarını vurgulayan Yeniay, “Planlı bir terör girişimi olduğuna inanıyoruz. Ancak saldırının seçildiği yer, mekan ve zaman diliminin seçim sürecini karmaşık hale getirme amacını taşıdığını düşünüyoruz. Bu konular şu an savcılık tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Şu ana kadar 26 şüpheli yakalandı, 16'sı tutuklandı, 4'ü salıverildi ve bu şüphelilerden 4'ünün çocuk olduğunu öğrendik" açıklamalarında bulundu.

Bakan Tunç’tan açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada soruşturmaya dair şu bilgileri paylaştı.

26 şüphelinin adliyeye sevk edildiğini ifade eden Bakan Tunç, 3'ü 18 yaşının altında toplam 16 şüphelinin de tutuklandığını açıkladı. 1’i 18 yaşının altında olan 5 şüpheli hakkında adli kontrol kararı alındığını vurgulayan Tunç, “5 şüpheli savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştır" ifadelerini kullandı.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay’ın seçim çalışması yaptığı sırada gerçekleştirilen silahlı saldırıyla ilgili Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen adli soruşturma kapsamında;<br><br>

Yorumlar (0)